Американскиот телевизиски канал Си-ен-ен објави снимка од спасување дете од запалена зграда во американската сојузна држава Џорџија.

Патувањето по воздух никогаш не било побезбедно, па во 2017 година имало најмалку авионски несреќи. Зголемување на сигурноста стана еден од приоритетите на воздушниот сообрачај, а за тоа секако се заслужни и авиокомпаниите од овој текст.

Луксузниот хотел во Ријад, кој служеше како затвор во владината антикорупциска кампања, повторно ќе биде отворен следниот месец, објавено е на интернет страницата на хотелот.

Британската рударска компанија Gem Diamonds, соопшти дека неодамна во Лесото ископала дијамант од 910 карати, кој се смеата за еден од петте најголеми откриени дијаманти во светот.

Тајната од спалната на кралицата го уби 82-годишниот поранешен сопственик на компанијата за луксузни градници.

Во Лапонија, Финска отворен е хотел кој е потполно изграден од мраз, а посветен е на тематиката „Игра на тронови“ Сместен е во населбата Китила, која се наоѓа 200 километри над Арктичкиот круг на 90 минути возење од Хелсинки.

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново