Селото Аберпорт се наоѓа на самиот брег на морето во западниот дел на Велс. Со векови неговите жители се занимавале во риболов, а денес располага со само неколку колонијални продавници, неколку пабови и еден запуштен хотел.

Принцезата Шарлот, ќерката на британскиот принц Вилијам и Кејт Мидлтон, почна да оди во градинка.

Несекојдневните временски (не)прилики донесоа уште еден феномен – во најтоплиот дел од планетата, пустината Сахара, падна снег, пренесе Ројтерс.

Експерти предупредуваат дека наредните 40 години светот ќе остане без чоколада, оти на билката какао и се заканува исчезнување при се потоплите временски услови.

Кога научниците ќе дојдат до некое важно откритие, обично ветуваат дека неговото целосно дејство ќе можеме да го видиме за околу пет години. Годината 2017 е завршена, а порталот „Кварц“ (Quartz) се осврнува на најголемите научни откритија од 2012 година, со желба да дознае што се случило со нив во меѓувреме. Кои сознанија останаа релевантни до денес, а кои се покажаа како помалку важни или дури и неупотребливи.

Франција планира за новогодишната прослава да ги зголеми безбедносните мерки, што вклучува и распоредување на дополнителни безбедносни сили во земјата, чиј број ќе достигне до речиси 140.000.

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново