Испраќањето на старата и славењето на почетокот на новата година е древен религиски, општествен и културен образец во речиси сите цивилизации и сите делови на светот. Иако времето тече исто за сите, неговото сметање и календарите се различни. Во западниот свет преодот меѓу старата и новата година е на 31 декември, но во многу култури тоа не е така.

Во текот на вчерашниот ден во медиумите беше објавен напис со наслов “Tајна швалерка им ги растура браковите на мажите во Македонија”.
Притоа во објавата стои:

Луксузниот мерцедес од 1939 година кој нацистичкиот лидер Адолф Хитлер го користел за патување по Германија ќе биде понуден на аукција во Аризона следниот месец.

Белгијците јадат најмногу, Французите најмногу време поминуваат на трпеза, Литванците најмногу пијат, а најмногу пушачи во ЕУ има меѓу Грците, покажа анализата на „Политико“.

Карен Анвил од Ватлингтон во Норфолк сними совршена фотографија на кралското семејство за Божиќ и се надева дека од нејзината продажба на својата ќерка ќе и плати факултет.

18-метарското вештачко дрво, кое се наоѓа во центарот на Белград, е најскапо во светот. Тоа чини 83.000 евра, објавија локалните медиуми.

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново