ajfelovakula fin

Во текот на минатата 2018 година Париз и Парискиот регион го посетија 50 милиони туристи, што претставува историски рекорд на бројот на посетители, јави дописникот на МИА.

optimisti fin

Некои луѓе едноставно секогаш доцнат, без оглед колку рано станале, тие секогаш ќе дојдат на работа подоцна отколку другите и тоа нема врска со фактот дали ја сакаат или презираат работата со која се занимаваат. Но какви се всушност луѓето кои доцнат?

vonbracensin fin

Австралиецот Сајмон Доранте-Деј тврди дека британскиот принц Чарлс и неговата сопруга, војвотката од Корнвол, Камила, се неговите вистински родители, како и дека принцезата Дијана своевремено знаела за неговото постоење, пишува “Дејли експрес”.

siniot voz fin

Некогаш симбол на моќта, а денес „Синиот воз“ се користи за комерцијални цели. Секој што сака, може да замине со него на „југоносталгична прошетка“.

ELEKTRICENAVTOMOBIL FIN

Првиот македонски електричен автомобил развиен од тимот на ББ Класик Карс со кодно име ЗАС Г20 денеска ќе биде претставен во Скопје.

finskaucenici fin

Сите знаеме за стереотипот дека напорната работа, меморирањето и работната етика е причината зошто некои нации како Кина, Сингапур и Јапонија редовно се рангираат на првот по успехот на полето на математиката и науката. Работи повеќе, учи повеќе, живеј помалку! Овие земји можеби се подобри од другите нации, но можеби има поздрав и подобар начин за да се постигне успех.
Финска е одговорот на оваа дилема – земја богата со интелектуални и образовни реформи која низ годините воведуваше нови и едноставни промени кои целосно го револуционизираа нивниот образовен систем, па сега се рангира подобро и од азиските земји и од САД.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново