meksiko tekilafin

На што прво помислувате кога ќе се спомне Мексико? Текила, секако.

sonda fin

Сондата ИнСајт (InSight) на американската вселенска агенција НАСА ги објави првите фотографии од Марс направени со роботска рака која држи камера. Сондата направи серија фотографии кои НАСА ги претвори во прекрасен мозаик на слики од Марс.

rusija fin

Компанијата „Гугл“ на крајот од 2018 година направи анализа што било најмногу пребарувано на нејзината интернет- страница.

planetatazemja fin

Се очекува климата на Земјата во 2030 година да биде иста како што била пред три милиони години, пишуваат истражувачите во студијата објавена во понеделник во магазинот на Американската научна академија.

sojna fin

Рибарското село Шојна на периферијата на Белото Море полека исчезнува под песокот, кој ги покрива куќите, така што само врвовите на покривите наѕираат од дините.

stogodisnici fin

Во Босна и Херцеговина има 752 лица кои имаат сто или повеќе години. Најстар е жител на Сараево кој наполни 114 години, покажуваат податоците на Агенцијата за идентификациски документи, евиденција и размена на податоци на БиХ. Статистиката покажува дека има многу повеќе жени кои имаат сто и повеќе години.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново