Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Ова растение потекнува од Северна Африка и Медитеранот. Артишокот првично бил култивиран и конзумиран во Блискиот Исток.

Се користел како лек и храна во античка Грција. Тој бил популарен меѓу богатите граѓани на античкиот Рим (сиромашните луѓе немале право да консумираат артишок).

Интензивното одгледување на артишок во Европа започнало во 15 век, а неколку века подоцна (19 век), артишокот е воведен во САД. Луѓето го гледаат артишокот главно како извор на храна.
foodpanda, избра уште интересни факти за растението.

Артишок е повеќегодишен трн, кој потекнува од Медитеранот.

Првото споменување на артишоците е во литературата околу 40-70 година п.н.е.

Грците и Римјаните сметаат дека тоа е афродизијак.

Семиња од артишок се откриени за време на ископувањата на Монс Клаудио во Египет за време на римскиот период.

До 16 век им било забрането на жените да консумираат артишок, бидејќи се сметал за афродизијак.

Артишокот станува популарен во Европа, благодарение на Холанѓаните.

Најдобрите производители на артишок денес се Шпанија, Франција и Италија.

Во 1947 година Мерилин Монро била крунисана за првата артишокска кралица на Кастровил.

Артишокот е основниот вкус на популарниот италијански ликер.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.