Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Хидратацијата е од клучно значење за одржување на добро здравје. Во летните месеци не треба да дозволиме дехидратација, туку да си обезбедиме прием на доволно вода, свежо овошје и зеленчукови сокови, како и домашни ладни чаеви.

Денес споделуваме со вас рецепт за ладен чај со 3 корисни билки, кои делуваат антиинфламаторно. Благодарение на оваа напивка ќе се чувствувате освежени и енергични. Што содржи?

Тулса

Тулсата првично се користи најмногу во Индија. Се вика уште и свештен босилек. Билката има голем број на здравствени придобивки, вклучувајќи да му помага на телото да реагира на стресот , штити од инфекции и го намалува оштетувањето на ДНК. Исто така тулсата дејствува и силно антивоспалително. Вкусот на чајот подготвен од билката е мек и пријатен.

Рузмарин

Сите свежи билки содржат масла со многу терапевтски својства, а рузмаринот не е исклучок. Тој е еден од највредните билки. Применуван надворешно се грижи за здравјето и убавината на кожата. Континуираното консумирање во форма на напивка, може да помогне за подобрување на метаболизмот, но делува и антивоспалително, благодарение на состојка која се содржи во него – карнозол.

Мајчина душица

Мајчината душица заедно со рузмарин се едни од најчесто користените билки во кулинарството. Таа содржи соединение наречено карвакрол што го подобрува расположението . Напивката од мајчина душица, како и инхалација со билката се препорачуваат за прочистување на грлото и врвови премини, бидејќи антивирусните и антибактериски агенси содржани во неа, можат да навлезат во пареата длабоко во гласните мембрани и да ја олеснат непријатноста.

Заедно, трите вредни билки се претвораат во моќни антиинфламаторна комбинација. Во летните месеци може да си приготвите миризлива напивка од нив во форма на ладен чај. Еве како:

Потребни состојки:

2 лажици тулса
1 свеж страк рузмарин
4 гранчиња свежа мајчина душица
1 литар дестилирана вода

Сварете ја водата, потоа ставете ги билките во неа и оставете ги да се испарат за 20 минути. Потоа исцедете и ставете во фрижидер да се олади. Пред да сервирате засладете по желба.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.