Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Научниците сметаат дека треба да се помести долната и горната граница на адолесценцијата, односно пубертетот, кој би требало да трае од 10 до 24 години.

Некогаш се сметаше дека човекот пораснал со 19 години, но денес образованието трае подолго, а повеќето млади живеат со родителите и не засноваат семејство рано.

Се смета дека пубертетот почнува кога хипоталамусот ќе почне да испушта хормони кои ја активираат хипофизата и половите жлезди.

Некогаш луѓето влегуваа во пубертет со 14 години, но денес во развиените земји, поради подобрување на општото здравје и прехрана, овие карактеристики во раснењето почнуваат околу десеттата година.

Во Велика Британија девојчињата добиваат прва менструација четири години порано за разлика од пред 150 години.

Постојат и биолошки аргументи за продолжување на времето за адолесценција, наведуваат научните агазини.

Човечкото тело продолжува да се развива и по пубертетот. Работата на мозокот се подобрува во дваесеттите години, а кај голем број луѓе умниците растат околу 25 година.

Во Англија, според официјанлата статистика, во 2013 година стаста при првото стапување во брак за мажите изнесува 32,5 години, а за жените 30,6 години.

Тоа е речиси осум години повеќе отколку во 1973 година.

Политиката треба да води сметка за промените во општеството и да им пружи поддршка на младите до 25 години, сметаат научниците.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.