Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Во најљубовниот месец од годината гледаме назад во времето кон едни од најубавите приказни за љубовта. Кралицата Викторија и принцот Алберт, Сулејман Величенствениот и Хурем Султан , Наполеон Бонапарта и Жозефина, се само дел од приказните за љубовта, од кои некои не завршуваат среќно. Дали постои вистинска, пламена љубов, љубов на прв поглед ? Видете низ следниве редови.

Ромео и Јулија
Ова се можеби најпознатите љубовници. Шекспировите ликови стануваат синоним за самата љубов. Нивната љубов е чиста и убава колку и трагична.
Децата од две завојувани семејства кои се заљубуваат на прв поглед се погубени од волјата на нивните родители и умираат заедно. Трагичната приказна така ги уништува двајцата млади, што нивните семејства може да го завршат своето непријателство.

Орфеј и Евридика
Љубовта меѓу Орфеј и Евридика е древна грчка приказна за очајот. Орфеј е многу заљубен и се жени со прекрасната нимфа Евридика. Двојката е многу среќна. Еден ден, змија ја лапнува нимфата.
За да ја врати својата сакана Орфеј слегува во подземното царство и ги свири своите најсреќни песни, а потоа сите богови и нимфи плачат.
Придружуван од неговата силна љубов, Хадес и Персефона му дозволуваат да ја земе Евридика, но под услов да не се сврти кон неа сѐ додека не дојде до светлината. Но, додека оди по темната и стрмна патека Орфеј не се воздржува и врти кон својата омилена, а таа во истиот миг полетува повторно кон подземното царство. Ова става крај на нивната љубов.

Пирами и Тибба
Потресна и тажна љубовна приказна. Пирами и Тибба живееле во Вавилон. Децата беа неразделни и сакани. Тие сакале да стапат во брак, иако нивните родители не се согласуваат. Една вечер тие треба да се сретнат во блиските полиња. Тибба оди прв на самото место. Наскоро се појавува лав со крвави вилици, кој дошол да ја задоволи својата жед.
Тибба веднаш се крие, но додека трче, нејзиниот превез паѓа на земја. Потоа доаѓа и Пирами. Тој го гледа лавот и близу него превезот на неговата сакана. Тој веднаш помислува дека Тибба е мртва, го зема својот меч и во очај става крај на својот живот.
Кога Тисба излегуваод нејзината скривница и гледа што се случило со нејзиниот сакан, таа исто така го завршува нејзиниот живот.

Мари и Пјер Кири
Ова е приказна за партнерите во љубовта и науката. Мари беше многу паметна девојка и сака да го продолжи своето образование во Полска, но од таму ја одбиваат затоа што не прифаќаат жени на нивните универзитети.
Мари оди да студира на Сорбона. Секоја минута ја поминува во читање и во лабораториите. При тоа, Пјер Кири, кој е директор на една од лабораториите, веднаш ја забележува младата девојка.
Долго време е заљубен и неколку пати и дава предлог за брак. Во 1895 година се венчаат. Тие се среќни и бележат многу успеси во науката, а исто така добија и Нобелова награда.

Шах Јахан и Мамтаз Махал
Во 1612, една млада девојка, Арџуманд Бану се мажи со 15-годишниот Шах Јахан, владетел на една голема империја. Преименувана во Mumtaz Mahal, таа му раѓа на Шах Џахан на 14 деца и станува негова сакана сопруга.
Во 1631 година, Мумтас умира при породување. Јахан толку многу ја сака неговата кралица што решава во нејзина чест да изгради голем, убав споменик – мавзолеј. Изградбата вклучува 20.000 работници, со употребени 1.000 слонови и речиси 20 години за да се изгради. Денес тој е познат како Таџ Махал.

Клеопатра и Марк Антони
Оваа жешка љубовна приказна е една од најнезаборавните и интригантните. Односот помеѓу Антони и Клеопатра е вистински тест за љубовта. Тие се заљубуваат на прв поглед. Односот меѓу овие две силни личности го доведува Египет во силна позиција.
Нивната љубов не беше добро прифатена од Римјаните, но тие се венчаваат. Во битката против Октавијан, Антониј слуша лажна вест дека неговата сакана Клеопатра ја пронашла својата смрт.
Потоа го прободува својот стомак со својот меч. Клеопатра го гледа својат сакан и умирање и не може да ја поднесе таа тага. Наскоро откако е поробен Египет, таа врши самоубиство со змии.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново