Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

devojka fin

Дождливото време може да делува депресивно, па често го поврзуваме со чувство на тага. Но изгледа дека ова е погрешно. Имено, луѓето кои страдаат од анксиозност и депресија истакнуваат како им годи дождливото време. Во овие моменти тие не доживувале напад на депресија или анксиозност.

Истото важи и за луѓето кои се импулсивни и нервозни. Овие луѓе често спомнуваат дека сакаат дожд, а причината е што тој ги опушта и смирува. Доколку размислите, зад ова има и некаква логика.

Нашиот мозок го перцепира звукот од дождот како смирувачка и безопасна врева. Токму поради ова постојат многу видео и аудио записи за опуштање и медитација кои содржат звуци од дожд.

Додека врне, обично луѓето немаат желба да излегуваат, но затоа пак во затворен простор го прават она што најмногу го сакаат. Звукот на дожд ги смирува па полесно им е да читаат книга или да се релаксираат со топла купка.

Покрај тоа, многу луѓе го поврзуваат мирисот на дождот со позитивни мисли и сеќавања од минатото. Интензивниот и суптилен мирис ве враќа во време кога сте биле на топло и сигурно.

Научниците истакнуваат дека во хормонските промени важен е и звукот на дождот. Кога звукот е тивок или умерено силен, мозокот го толкува како сигнал за смирување. Покрај тоа, овој смирувачки звук ја прикрива и непријатната врева којашто може да ве разбуди или вознемири, како на пример вревата од автомобилите.

Па на следниот дожд обидете се да се опуштите, заборавете на депресијата и уживајте.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.