Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 Италија пријавен првиот случај на куче заразено со Ковид 19

14.11.2020

Лекарите во италијанската провинција Бари, објавија дека за прв пат во земјата имаат случај на куче кое се заразило со коронавиурс, пренесува „La Republica“.

Кај сите четири членови на семејството во чија сопственост е кучето е дијагностициран КОВИД-19. Самите сопственици зеле брисови од пудлицата и ги испратиле во лабораторија.

Првиот позитивен резултат бил регистриран на 5 ноември, а потоа биле направени неколку дополнителни тестови. Кучето не покажувало никакви симптоми.

„Добивме неколку позитивни резултати, но присутноста на вирусот беше многу мала“, изјавил Никола Декаро, професор на Универзитетот во Бари.

„Тоа значи дека кучето не може да ве зарази. Дури и ако е заразено и вирусот е присутен во неговото тело, сепак е премала количина“, додал професорот посочувајќи дека ризикот од ширење на вирусот од кучиња и мачки е речиси невозможен.

Претходно, група италијански ветеринари и лекари на чело со професорот Декаро спроведоа големо истражување за да утврдат колку и дали е распространет коронавирусот меѓу миленичиња како кучиња и мачки кои живеат со своите сопственици во северна Италија.

Генерално, научниците собрале биолошки примероци од околу 1.000 кучиња и 500 мачки. Биолозите тогаш не пронајдоа никакви траги на присутност на коронавирусот кај животните.

 

Мите Јаначков

 Нова 2020

 ДЕЛТА ПРОМ 1

 2021 со честитки за Божиќ и стара Нова година

 и благосостојба во домот и успех во работата

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

NOVOGODISENBANERSINALCO

 Fokus

viber image 2020 12 24 14 00 26

viber image 2021 01 02 09 31 36

from samantha howells 1

from samantha

 Романтик

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 1

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 2

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 4

opshtina chashka

 посакува Среќна 2021 година

 Нова 2021 честит Божиќ и Стара Нова година 4

 
   
   
   
   

Најново