Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Овен

 

Овенот е мисловен знак, кој управува со главата. Најдобра храна за мозокот се житарните култури, малку месо, риба во доволна количина, храната од пченица. Тонизаторите се излишани и сите пијалоци треба да се исклучат. Последното усвојување на храната треба да биде најмалку 2 часа пред спиење.

Бик

Бикот треба да знае дека не смее да се употребува зачинета храна, која доведува до дебелење. Храна од скроб и брашно исто не се препорачуваат. Алкохол може да се употребува умерено, со исклучок на пиво. Сокот од лимон е корисен за грлото.

Близнаци

Ова е мисловен знак на кој е потребна секаква мозочна храна, која помага во изградбата на нервните клетки и за зголемувањето на хемоглобинот. Храната од животинско потекло може да се употребува еднаш дневно во умерено количество. Пожелно е да се консумираат овошје и млеко и да се избегнуваат тешки храни.

Рак

Хранливата исхрана кај луѓето под знакот на рак треба да е особено добра при што ќе се избегнува храна која предизвикува гасови или печење на стомакот. Алкохолот и пивото се непожелни. Многу е корисна чаша студена вода на гладно пред спиење. Не се препорачува храна од животинско потекло, најдобра диета се рибите, житариците, млекото. Најмногу штетни се слатките.

Лав

Ова е витален знак. Најдобра диета е онаа која ја подмладува крвта и го зголемува бројот на црвени зрнца. Треба да се избегнува зачинета и возбудувачка храна и цврсто да се држи до редовни, хармонични навики. Се препорачува вегетаријанска исхрана.

Девица

Диетата е особено важна, ако исхраната е редовна, а самата храна добро подготвена. Неопходно е да се конзумира овошје, млеко и се што ја регулира работата на цревата, но во умерено количество. Производи кои ги вознемирува цревата, да се избегнуваат и да се јаде само едноставна, добро подготвена храна.

Вага

На луѓето од овој знак им е потребна лесна диета: риба, дивеч, млеко. Секоја храна која содржи шеќер, скроб, и бирен слад, треба да се избегнува. Добри за исхрана се житните производи и јајцата, а употребата на алкохолот да се исклучи. Студената вода е одличен пијалок наутро после и навечер пред спиење.

Скорпија

Скорпионот треба да избегнува зачинета, возбудувачка и мрсна храна. Најдобра диета е онаа која помага за зајакнување на крвта: млеко, житни култури, но во никој случај животински производи и алкохол.

Стрелец

Нервниот и цилкулаторниот систем имаат исклучително значење за овој знак, затоа и токму таква диета треба да се препорачува која ги зајакнува. Дозволено е познато количество храна од животинско потекло, но алкохол не се препорачува. Лесните појадоци во попладневните часови се подобри од обилно јадење. Многу корисна е прошетката по вечерата, но последното јадење мора да биде неколку часови пред да си легнете.

Јарец

Поради студената природа на овој знак се препорачува масна исхрана, како и храна која дејствува на крвта и го зголемува бројот на црвените крвни зрнца. Може да се пие пиво во умерени количини, потребни се различни јадења и пијалоци кои ги стимулираат природните функции на телото.

Водолија

За овој знак е потребна диета која го поддржува мозокот и нервите, а исто така и храна која помага за циркулација на крвта. Храната од животинско потекло може да се употребува еднаш дневно, за општото здравје да се користи риба, млеко и житни растенија.

Риби

За рибите треба крајна внимателност и умереност, зашто многу видови храна им штетат. Треба да се избегува алкохол, да бидат умерени во храната и пиењето. Потребно е да консумирате риба, млеко, храна од пченица и секакви јадења кој ја зајакнуваат крвта.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново