Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Оваа недела Венера ќе се спротивстави на Сатурн. Со оваа енергија ќе ни биде тешко да го добиеме она што го сакаме во љубовта. Што ве очекува според зодијачкиот знак, видете во љубовниот хороскоп.

Овен
Уште во почетокот на неделава ќе настане ситуација која ќе ве натера да се затвори кон партнерот. Тој или таа може да искаже негативно мислење за ваше решение или идеја. Како резултат ќе се чувствувате помалку сигурни во човекот до себе и дури е можно да го ограничите споделувањето. Не дозволувајте несогласувањата да ја нарушат хармонијата, но ако се чувствувате силно погодени време е да ги споделите вашите чувства.

Бик
Несогласувањата со партнерот може да се појават и кај Биковите и тие ќе бидат предизвикани од финансиски прашања. Можно е да се разминете во некои идеи и желби и партнерот да не е толку финансиски отворен. За Биковите е важно да имаат материјална сигурност во врската, за да бидат среќни.

Близнаци
Романтиката може да е мит оваа недела за врзаните Близнаци. Независно од тоа што го правите, дали се обидувате да уживате во животот, тој или таа ќе ги искриви сите ваши планови. Ова може да ве натера да се чувствувате помалку атрактивни и ценети.
Друга можност е дека омилен човек можеби поминува низ тежок период. Романтичните идеи се бескорисни ако партнерот не е среќен, еве зошто е добро да поразговарате.

Рак
Што се однесува до љубовта, оваа недела може да се чувствувате прилично натоварени. Сите потребни задачи кои бараат внимание, изгледа паѓаат на вашите раменици. Без разлика за што станува збор, ќе почнете да се чувствувате како вие правите сè, а вашиот партнер ги ужива придобивките. Многу е важно да не се премолчуваат случувањата и да разговарате со вашата сакана.

Лав
На почетокот на неделата може да почувствувате одредени ограничувања поврзани со вашиот љубовен живот. Некој со кого разговарате љубовно може да не ви ги носи овие пријатни емоции, кои ви се потребни или можеби сте во љубовна афера, која не се развила според вашите очекувања. Ако е така, сега е време да ги прекинете овие врски, а потоа направете планови за вашата иднина.

Девица
Семејните обврски, може да предизвикаат среќата ви. Може да побарате од вашиот партнер да презема повеќе одговорности. Ова може да се покаже како критична точка за него, а за вас можност да се докажете во кариерата. Добро е да разговарате и да најдете рамнотежа, за да не се разочарате.

Вага
Вашите идеи за љубовта ќе бидат длабоки. Ако ви треба љубовен совет, не консултирајте се со роднините, дури зачувајте ги идеите само за себе во оваа фаза. Во спротивно, некој може да се обиде да ги упропасти. До крајот на неделава ќе бидете на ист бран со партнерот. Искористете ги предностите од времето поминато заедно.

Скорпија
На почетокот на неделата може да наидете на криза во однос на финансиите. За среќа омилениот човек може да се справува добро со овие работи и да ви понуди помош. Од една страна сте подготвени да прифатите великодушен предлог, но од друга не сте толку сигурни.
Размислете зошто не би сакале омилениот човек да ве извлече од ситуацијата во која се наоѓате или да најдете друг начин да се справите со ситуацијата.

Стрелец
Вашиот партнер сака да ја задржи хармонијата во односите, но оваа недела може да се почувствувате малку нестабилни. Личните одговорности ќе ви имаат огромна улога во даден момент и тоа ќе ја засени романтиката. За среќа на викендот повторно ќе бидете подготвени за пријатни искуства. Ако сте неврзани, има шанса да сретнете некого и да бидете привлечени од човек кој се разминува со вашиот тип за партнер. Бидете отворени.

Јарец
Несигурноста, која ја доживува во љубовта, може да почне да ве потиснува. Размислете зошто се случува тоа, дали чувствувате страв, да не премолчувате некоја тревога за романтична ситуација. Споделете ги пред партнерот вашите грижи, инаку ќе продолжите да се чувствувате лошо.

Водолија
Не така хармонично ќе оди и љубовниот живот за Водолија. Вашиот близок пријател ќе ве критикува по односи на изборот кој сте го направиле во љубовта. Добро е да ја разјасните неговата негативна позиција и да поставите граници.
Размислете добро во каква положба се наоѓате на оваа фаза во љубовта, но одлуката донесете ја сами.

Риби
Рибите ќе бидат особено привлечни оваа недела и тоа нема да остане незабележано. Ако сте неврзани е добро да се огледувате повеќе крај себе. Љубовта и романтиката може да бидат насекаде.

 

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново