Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

Септември ќе биде динамичен. Ретроградната фаза на Меркур е кон својот крај и по 6.09. ќе можеме да планираме трансакции и купувања. Некои хороскопски знаци ќе се радуваат на нова романтична врска. Што ве очекува според зодијачкиот знак, видете во месечниот хороскоп.

Овен

Ќе треба да “играте по туѓи правила”. Распределете силите и времето си оптимално и не одложувајте тековните задачи. Ќе имате можност да коригирате стари грешки и да ги надминете личните конфликти. Направете целосен преглед на старите задачи, наведете ги фазите, до кои сте стигнале и преценете дали е време за стартување на нови идеи.
Важно е да се фати вистинскиот момент, избрзувањето или одложувањето ќе го промени крајниот резултат. Подгответе се психички дека ќе се судрите со непредвидени тешкотии во однос на важните активности. Оддалечете се од интриги, не се обидувајте да го заобиколите законот.

Бик

Деловните контакти ќе се активираат. Користете го моментов, за да можете да се вратите на напуштени проекти или да креирате соодветни услови за стартување на нови. Сметајте на креативниот потенцијал на плодна соработка и на новите познаници. Може да не напредувате забележително, но ќе ги стабилизирате позициите непоколебливо.
Постојат предуслови за отпочнување на возбудлива романтична врска или за легализација на односи, кои до моментов сте ги чувале во тајност. Под нечие влијание ќе реализирате промена во неформалната определба со сеопфатен позитивен ефект.

Близнаци

Ќе треба да го дистрибуирате вашето внимание во различни правци. Постојано ќе излегуваат неодложни прашања поврзани со роднини, имот, поправки, преместување на луѓе или мебел, и што ли уште не. Со комерцијалните трансакции е најдобро да се занимавате по 06.09.
Понуди за нова работа може да видите и пред тоа, но не брзајте со конечниот одговор. Ориентирајте ги силите кон довршување на веќе започнати проекти. Воздржете се од создавање на нови контакти. За важни одлуки потпирајте на старите пријатели.

Рак

Периодот е поволен во две насоки: за пополнување на исчезнатите знаења и за мазнење на личните конфликти. Веројатно во текот на месецот ќе остварите неколку кратки патувања со професионална намена, кои ќе дадат добри резултати и можности за проширување на бизнисот или влијанието. Не барајте нови партнери, ќе ве измамат и може да претрпите материјални загуби.

Динамиката на настаните ќе биде во рамките на вообичаеното, па ќе немате време за ревизија на стари активности за ажурирање и проширување на нивната примена. Ќе ресетирате прекината лична врска со поволен збир на околности и ненамерна надворешна интервенција. Ако ви помогне извинување подобро не го штедете.

Лав

Ориентирајте ги напорите кон откривање на потенцијалните таленти и индивидуалност. Обидете се да си дадете јасна сметка за личните интереси, правилата кои треба да ги почитувате, одговорностите, преференциите. Ќе ги стабилизирате позициите и ќе добиете признание на заслугите, но задолжително треба да го зачувате вашето чувство за мерка. Желбата да се добие власт и да ја контролирате околината ќе предизвика конфликти.
Наместо тоа контролирајте ги строго трошоците. Ќе имате реални можности за професионален напредок, проширување на бизнисот и воведување на новини, за кои подолго време сте размислувале. Искористете ги предностите по секоја цена.


Девица

Од вас зависи дa го сфатите личното место во проблемите кои се појавуваат и да откриете лични иницијативи. Задржете јасен и здрав фидбек со луѓето со кои сте во интеракција. Ќе ви помогне да донесувате правилни одлуки. Одвојте време за прашања кои веќе некое време ги одлагате, искористете ги идеите кои ви паднат на ум и ќе ги завршите речиси без никаков напор.
Време е да помислите за личните интереси, да се ослободите од работите кои ви пречат и ви се враќаат назад. Не чувајте го старото поради емоциите. Размислете за потребите, комбинирајќи ги забелешките си прагматично и без ризици.

Вага

Не е исклучено месецот да започне со лични проблеми, некој од блиските да ве изневери, да повторите стара грешка или информации кои се обидувате да скриете да станат јавни. Следете ја вашата интуиција и креативни налети. Ќе ви помогнеме при вистинското решение. Сфатете ги перспективните планови како за колективна активност, бидејќи тешко ќе ги остварите самостојно.

Побарајте помош од старите пријатели, залагајте се на проверените односи, тие нема да ве измамат. Не секогаш напорите ќе го даваат очекуваниот резултат, но бидејќи не сте во позиција да ги контролирате настаните е пожелно да земате слични инхибиции како проверка на подготвеноста за реализација на новините. Бидете претпазливи за да не се повредите од прекумерна лековерност.

Скорпија

Погоден момент да примените нови методи, да примените нови технологии, да ја промените организацијата на работа со цел постигнување на поголема ефикасност, проширување на можностите и зголемување на приходите. Ако се наметнуваат корекции на плановите, тогаш дејствувајте брзо со тоа што си ја обезбедувате однапред неопходната соработка.
Бидете конзистентни. Тешко ќе ги дистрибуирате силите меѓу недовршени проекти и новите идеи, па приближувајте се кон своите цели пореално. Веројатно ќе ги добиете очекуваните финансиски приходи. Личните односи ќе се мирни, ако сте искрени.

Стрелец

Тековната работа бара не само иницијатива, но и одговорност и дисциплина. Прегледувајте ги задачите пред да ги огласите за готови, ќе успеете да ги внесете на време потребните корекции. Тешко ќе ги дистрибуирате приоритетите меѓу личните, семејните и професионалните обврски. Размислете ги објективно можностите и не се откажувајте од предложената помош.
Воздржете се од учество во сомнителни активности, особено ако ви ги нудат нови познаници или партнери. Ситуацијата на работното место на моменти ќе е премногу напната. Трудете се да останете смирени и да ги држите во тајност своите планови. Опстојувајте на позициите, но запазувајќи правилата и почитувајќи го туѓото мислење.

Јарец

Напредокот ви зависи од вештината да ги замислите предностите и постигнувањата. Ќе треба да се вратите на старите задачи со цел ажурирање поради промена на условите или внесување на корекции. Направете го самостојно и размислете дали немате неисполнети ветувања, со кои морате да се ракувате итно.
Воздржете се од дискусија на финансиски трансакции. Не се исклучени тешкотии предизвикани од блиски или далечни роднини. Бидете екстремно претпазливи кога користите нови информации што нема како да ги проверите или кога работите со нови луѓе препорачани од некој друг.

Водолија

За почеток е пожелно да ги видите уште еднаш долгорочните проекти и ако е потребно да ги адаптирате кон актуелните околности, да ги дистрибуирате на фази, да ги промените соодносите. Одвојте време за пополнување на исчезнатото знаење. Така ќе си обезбедите можност за професионален напредок во една малку подоцнежна фаза. Запомнете дека не е важно само да го поставите почетокот, но и да останете во темпото.
Слушајте го мислењето на противниците, ако сакате да се поштедите од глупави грешки. Размислете ги критично трошоците и бидете особено внимателни кога потпишаувате документи. Личните односи, исто така може да претрпат криза. Барајте начин да ги комбинирате интересите со оние на партнерот.

Риби

Финансиската положба ви е неодржлива, не потпирајте се на дополнителни приходи. Успешно ќе се справите со решавањето на правен спор. Не е исклучено да ви понудат учество во некоја краткорочна форма на обука. Искористете ја задолжително. Слободното време ќе е помалку од обично, па не би требало да си обезбедите комплетен одмор. Некои одредби ќе претрпат промена поврзана со непредвидени тешкотии.
Постојат предуслови за измама. Прегледувајте ги документите кои ги потпишувате, развивајте резервни варијанти и проверувајте ги подробно информациите што ги добивате од непознати.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.