Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

horoskop5

27.01.2021

ОВЕН
Денес, Овенот ќе биде многу привлечен од припадниците на спротивниот пол. Убавите странци ќе ви го одземат целото внимание од вашите секојдневни обврски. Една личност што чувствувате дека ве гледа само на пријателски начин денес, исто така, може да открие романтичен интерес за вас. Иако таа личност може само да ги привлече вашите вибрации, тој е исклучително квалитетен партнер, затоа немојте да го отфрлате како лесна опција.

БИК
Вашата грациозна природа слична на бикот денес ќе ви биде од голема корист. Најдоброто нешто што можете да направите денес е да поминете што повеќе време со други луѓе. Одете на собир или забава. Вечерта ќе ве помине во исклучително расположение бидејќи вие самите испуштате планина од позитивна енергија на која луѓето реагираат позитивно. Дајте им на сите дел од вашата брилијантност.

БЛИЗНАЦИ
Креативноста и романтиката се одлична комбинација на Близнаците, а денес изобилувате и со двете. Зошто да не направите нешто за вашата сакана кога веќе се чувствувате на овој начин. Партнерот можеби ќе може да ви се придружи и заедно ќе бидете без конкуренција. Ако немате партнер, направете нешто убаво за себе!

РАК
Се чини дека за вас, Раковите, време е малку да преуредите. Слободно посветете се на својот дом. Не фрлајте само боја на ѕидот веднаш. Наместо тоа, посветете малку повеќе време на планирање и избор пред да започнете со конкретна работа. Откако ќе бидете задоволни со вашиот избор, самата работа ќе биде шега.

ЛАВ
Денес имате креативна моќ за неколку луѓе, но само еден Лав. Не пропуштајте го. Не плашете се да ризикувате! Денес ќе се издигнете над некои свои стравови и ќе се препуштите на креативна музика што може да ја слушнете само вие. Никогаш не е доцна да се изразувате креативно, затоа слободно засукајте ги ракавите и оставете ја интуицијата да ве води!

ДЕВИЦА
Среќата не е зад аголот Девици, таа е пред вас! Вашите финансии изгледаат одлично, подобро отколку одамна. Сепак, не потпирајте се лесно на овие пари. Се чини дека ова е бран на позитивни приходи што треба веднаш да ги искористите. Ако чекате премногу долго, парите може да одат како што дошле.

ВАГА
Никогаш не сте изгледале подобро, драги наши Ваги! Како резултат, луѓето ги привлекува вашиот изглед и имате невообичаено голем број обожаватели. Забавно е, но потребно е и многу време. Денес сите изгледаат како да сакаат дел од вас. Не паѓајте само под влијание на ласкање, можете брзо да изгубите доверба кај некои луѓе.

ШКОРПИЈА
Отсекогаш сте биле заинтересирани за уметност и сликарство, а денес Шкорпиите би можеле да бидат заинтересирани за нивниот развој во таа насока. Само една посета на музејот веројатно нема да ве задоволи, па затоа би било најдобро да се распрашате за некои креативни, уметнички групи каде што би можеле да се развивате. Изберете и посветете се на вашата цел.

СТРЕЛЕЦ
Обврските ќе управуваат со Стрелецот денес. Веројатно ќе поминете многу време во вашиот автомобил трчајќи од една обврска до друга. Немојте да се изненадите ако наидете на стар пријател што не сте го виделе одамна. Се чини дека обновување на тоа пријателство може да ви донесе нешто сосема ново. Бидете отворени!

ЈАРЕЦ
Планетарната конфигурација на Јарец ќе ви овозможи да го земете кремот од вашата работа денес. Ќе ви се најде малку ветер во грб, но не размислувајте за тоа како можете да ги потрошите сите пари на забава. Најдобро би било доколку заштедите поголем дел од парите како заштеда или некоја инвестиција. Може да се почестите со пријатна вечера.

ВОДОЛИЈА
Денес, Водолијата треба да се држи до сегашноста. Колку и да сакате да бидете на некое друго место, мечтаењето ќе излезе од контрола и нема да постигнете ништо цел ден. Можеби би било најдобро прво да се фокусирате на проблемите што ве принудуваат да бегате. Разговарајте со кого имате недоразбирање. Beе ви биде многу полесно.

РИБИ
Постои страст во воздухот. Можете ли да го почувствувате, драги Риби? Чувството е исклучително силно, па повремено пулсирате по целото тело. Што ќе правите? Ако сте во врска, не заборавајте да одвоите што е можно повеќе време за вашата сакана, интуицијата ќе ви каже што и како ќе правите, и ако сте сами, погледнете во вашата мала црна брошура што може да биде интересно да се излезе и можеби повеќе.

Мите Јаначков

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

SInalco PES 2021 web Baner 300x250 Duma

Х Фактор Акцелератор ја најавува својата нова Инвестициска програма и инвестиции до 100.000 Евра

 

Најактивниот акцелератор во Македонија Х Фактор Акцелератор ја најавува својата нова Инвестициска програма и инвестиции до 100.000 Евра во стартап фирми и дополнителна техничка поддршка, менторство и пристап до компании. Повикот е отворен за пријавување до 15ти Март, со вкупен буџет за инвестиции од 300.000 Евра кои ќе се инвестираат во 3-5 компании.

X Фактор Акцелератор е првиот од трите акцелератори поддржани од ФИТР преку Светска банка, кој во изминатата година реализираше две инвестиции во вкупен износ од 200.000 евра во стартап – тимовите на Матриошка и Vision Dynamix.

Оваа година и покрај предизвиците на корона кризата - X Фактор Акцелератор продолжува да креира средина која го стимулира и поттикнува развојот на новите бизниси преку поддршка на растот за регионална/глобална експанзија.

Кои критериуми треба да ги исполнат стартапите за да аплицираат на повикот?

Што бараме од компаниите како услов за влез во Инвестициската програма:

 • Оформен, искусен и посветен тим,
 • Оформен производ кој е во фаза на пазарна валидација,
 • Продажба на први клиенти,
 • Компанијата да е регистрирана во Р.С.Македонија, со најмалку 51% Македонска сопственост.

Оваа година фокусот е на иновативни решенија од било која дејност, со глобален потенцијал на раст.

 

Што добиваат стартапите во рамки на Инвестициската програма?

Оваа програма има за цел да ги донесе компаниите што побрзо до инвестиција и нови пазари. За таа цел X Фактор Акцелератор ќе започне со преговори за инвестирање и менторска поддршка со 5 до 10 од аплицираните компании преку:

 1. Специјализирана менторска програма спроведена од нашиот тим, како и од искусни ментори од партнерските организации: ФИТР, World Bank, SwissEP, Startup Macedonia, Senior Experts Program.
 2. Покрај експертската помош, акцент ќе ставиме на валидација на постоечките решенија и бизнис модели за пристап до локалните и интернационалните пазари со искусните тимови на нашите корпоративни партнери како Oracle for startups и други локални и глобални корпорации.
 3. Техничка поддршка за компаниите преку унапредување на нивната маркетинг стратегија, дигитално присуство и развој на бренд со тимот на Monday дигитална агенција, дополнителен развој и/или валидација на софтверски решенија со екпертска поддршка на ИТ професионалци од SkillUp Academy и пристап до нови пазари преку 36 Chambers.

Најважниот ресурс кој го добиваат стартапите за време на програмата, освен финансииите е целокупната поддршка за вмрежување и зголемување на видливоста на бизнисите.

Акцелераторот овозможува размена на знаења и искуства помеѓу самите претприемачи, од каде што има огромен потенцијал за произлегување на голем број нови партнерства.

  

Каков е процесот на апликација?

 1. 18.02 Изјавување на Интерес: Апликациите се одвиваат преку нашиот вебсајт со испраќање на краток опис на бизнис идејата со пополнување и прикачување на апликациска форма во коja се објаснува бизнисот,
 2. 09.03 Ask me Anything: Сесија во живо за да праша публиката сѐ што ги интересира;
 3. 15.03 Евалуација: Апликациите кои од страна на Комитетот за евалуација на проекти ќе се оценат дека се најиновативни и имаат потенцијал за раст ќе се квалификуваат за влез во следната фаза;
 4. 20.03 Валидација: Во оваа фаза селектираните тимови треба да поднесат дополнителни документи Pitchdeck, Финансиски проекции, CaseStudy со кои би се потврдиле првичните бизнис концепти и презентирање пред Евалуациониот Комитет;
 5. 01.04 Преговори и Менторство: Вклучување на 5-10 компании во 8 неделна Инвестициона програма и подготовка на компанијата за инвестиција преку, менторство, експертска поддршка, состаноци со потенцијални клиенти и партнери како и преставување на локални и регионални настани. Во текот на програмата тимот на X Фактор Акцелератор ќе го отпочне процесот на Due diligence со тимовите;
 6. 01.06 Демо ден: Стартапите презентираат пред Инвестицискиот одбор и мрежата на партнери, корпорации и инвеститори кои ќе ги одберат компаниите со кои ќе се започнат финалните преговори за инвестиција;
 7. 01.07 Потпишување на Инвестиционен договор: Финализирање на преговарачкиот процес и потпишување договори за инвестиција.

Што да очекувам од X Фактор Акцелератор?

X Фактор Акцелератор има за цел да направи инвестиција во период од 4-6 месеци од аплицирање во програмата во износ од 30.000 до 100.000 евра по компанија, зависно од фазата на развој. X Фактор Акцелераторот има за цел да стане малцински содружник, со процентуален удел во компанијата кој е предмет на преговори. Претставник на акцелераторот ќе добие место во бордот на директори и континуирано ќе помага во донесување на стратешки одлуки и поврзување на компанијата со потенцијални партнери, клиенти и интернационални инвестициони фондови.

 

Овогодинешниот повик официјално е започнат и вашите апликации ги очекуваме до 15ти Март 2021 година преку веб страната на Х Фактор Акцелератор: http://xfacc.mk/

Одговорно лице за контакт: Јозефина Симитчиева 078 377 504

 
   
   
   
   

Најново