Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

horoskop

23.02.2021

ОВЕН

Работа: Најдобро ќе профитирате низ купопродажба на недвижности, земји и низ работа со храна, а исто така и низ работи поврзани со банкарство, финансии, економија.

Љубов: Сега е шансата за оние кои се слободни да влезат во емотивна врска со личноста која ја запознале преку работа.

Здравје: Што повеќе шетање и престој на свеж воздух.

БИК

Работа: Оние кои се во приватен бизнис, имаат пред себе период кој носи успех, зголемување и ширење на работата.

Љубов: На некои ќе им се укаже шанса тајно да се вљубат, и да влезат во тајна врска.

Здравје: Можни се повреди, и затоа избегнувајте физички напори.

БЛИЗНАЦИ

Работа: Сега е вистински момент нешто да промените, да проширите или да се здружите со некој и да усвоите нови идеји.

Љубов: Оние кои имаат стабилна приказна, може да очекуваат среќни моменти со саканата личност.

Здравје: Несоница и нервоза ве следи.

РАК

Работа: Ако се занимавате со трговија, увоз или извос, ќе имате добри шанси да профитирате.

Љубов: Оние кои се слободни, наскоро нема да бидат. Познанство со младо лице со ведар дух и која привлекува, ви создава „пеперутки во стомакот“.

Здравје: Внимавајте на урогениталниот тракт.

ЛАВ

Работа: Сега е вистинско време своите идеи и замисли да ги спроведете на дело.

Љубов: Сега е важно да остварите искрен, пријателски однос со партнерот и да го зголемите степенот на толеранција.

Здравје: Пад на имунутетот и можност за настинка.

ДЕВИЦА

Работа: Сега е време за нови почетоци, но исто така и за поголеми предизвици на веќе постоечката работа.

Љубов: Различностите во партнерските односи ќе се искажат низ судир на мислења, очекувања, недоразбирања.

Здравје: Постои тенденција за престој во изолација.

ВАГА

Работа: Сонувајте, правите големи планови, затоа што лесно може да се остварат.

Љубов: Можност за љубов на краток пат е изразена или познанство со личност која живее некаде далеку од вас, на соседно место, во соседен град.

Здравје: Можни се повреди, удари, падови…

ШКОРПИЈА

Работа: Чувството на среќа и леснотија ќе ве следи во текот на денот. Ќе оставате силен впечаток на сите со кои соработувате.

Љубов: Оние кои се сами, ќе запознаат привлечна личност која ќе пробуди емоции.

Здравје: Посетете стоматолот или направете еден мал систематски преглед.

СТРЕЛЕЦ

Работа: Лесно може да се случи да искрснат дури две прилики. Онаа која во вас буди подобро чувсвтво – полет, радост, восхит, немојте да ја пропуштите.

Љубов: Многумина ќе се одлучат за почеток на заеднички живот, а многу од вас ќе бидат во план на проширување на семејството.

Здравје: Бидете многу внимателни кога е исхраната во прашање.

ЈАРЕЦ

Работа: Поволните впечатоци носат стабилност во вашата кариера. Поволни се за зголемување на работата, нови работи, ширење на работата но и поголеми финансии.

Љубов: Лесно може да дојдете до конфликт со саканата личност, како и до незадоволство или сомневање во љубовта.

Здравје: Стабилна стиуација, но можен е висок притисок.

ВОДОЛИЈА

Работа: Многу работи нема да може да ги држите под контрола, па тоа ќе ви носи немир и збрканост во мислите.

Љубов: Оние кои се слободни, ќе запознаете личност преку пријател или преку дружење.

Здравје: Стомачни проблеми.

РИБИ

Работа: Подобро е сите големи одлуки да ги оставите за некој друг пат, но ако сметате дека нема потреба од чекање, совет е уште еднаш добро да ги проверите и да се консултирате со некого.

Љубов: Совет е што повеќе да шетате, и тоа на некои јавно место, и можеби ќе запознаете некоја интересна личност.

Здравје: Проблеми со видот.

Мите Јаначков

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

SInalco PES 2021 web Baner 300x250 Duma

Х Фактор Акцелератор ја најавува својата нова Инвестициска програма и инвестиции до 100.000 Евра

 

Најактивниот акцелератор во Македонија Х Фактор Акцелератор ја најавува својата нова Инвестициска програма и инвестиции до 100.000 Евра во стартап фирми и дополнителна техничка поддршка, менторство и пристап до компании. Повикот е отворен за пријавување до 15ти Март, со вкупен буџет за инвестиции од 300.000 Евра кои ќе се инвестираат во 3-5 компании.

X Фактор Акцелератор е првиот од трите акцелератори поддржани од ФИТР преку Светска банка, кој во изминатата година реализираше две инвестиции во вкупен износ од 200.000 евра во стартап – тимовите на Матриошка и Vision Dynamix.

Оваа година и покрај предизвиците на корона кризата - X Фактор Акцелератор продолжува да креира средина која го стимулира и поттикнува развојот на новите бизниси преку поддршка на растот за регионална/глобална експанзија.

Кои критериуми треба да ги исполнат стартапите за да аплицираат на повикот?

Што бараме од компаниите како услов за влез во Инвестициската програма:

 • Оформен, искусен и посветен тим,
 • Оформен производ кој е во фаза на пазарна валидација,
 • Продажба на први клиенти,
 • Компанијата да е регистрирана во Р.С.Македонија, со најмалку 51% Македонска сопственост.

Оваа година фокусот е на иновативни решенија од било која дејност, со глобален потенцијал на раст.

 

Што добиваат стартапите во рамки на Инвестициската програма?

Оваа програма има за цел да ги донесе компаниите што побрзо до инвестиција и нови пазари. За таа цел X Фактор Акцелератор ќе започне со преговори за инвестирање и менторска поддршка со 5 до 10 од аплицираните компании преку:

 1. Специјализирана менторска програма спроведена од нашиот тим, како и од искусни ментори од партнерските организации: ФИТР, World Bank, SwissEP, Startup Macedonia, Senior Experts Program.
 2. Покрај експертската помош, акцент ќе ставиме на валидација на постоечките решенија и бизнис модели за пристап до локалните и интернационалните пазари со искусните тимови на нашите корпоративни партнери како Oracle for startups и други локални и глобални корпорации.
 3. Техничка поддршка за компаниите преку унапредување на нивната маркетинг стратегија, дигитално присуство и развој на бренд со тимот на Monday дигитална агенција, дополнителен развој и/или валидација на софтверски решенија со екпертска поддршка на ИТ професионалци од SkillUp Academy и пристап до нови пазари преку 36 Chambers.

Најважниот ресурс кој го добиваат стартапите за време на програмата, освен финансииите е целокупната поддршка за вмрежување и зголемување на видливоста на бизнисите.

Акцелераторот овозможува размена на знаења и искуства помеѓу самите претприемачи, од каде што има огромен потенцијал за произлегување на голем број нови партнерства.

  

Каков е процесот на апликација?

 1. 18.02 Изјавување на Интерес: Апликациите се одвиваат преку нашиот вебсајт со испраќање на краток опис на бизнис идејата со пополнување и прикачување на апликациска форма во коja се објаснува бизнисот,
 2. 09.03 Ask me Anything: Сесија во живо за да праша публиката сѐ што ги интересира;
 3. 15.03 Евалуација: Апликациите кои од страна на Комитетот за евалуација на проекти ќе се оценат дека се најиновативни и имаат потенцијал за раст ќе се квалификуваат за влез во следната фаза;
 4. 20.03 Валидација: Во оваа фаза селектираните тимови треба да поднесат дополнителни документи Pitchdeck, Финансиски проекции, CaseStudy со кои би се потврдиле првичните бизнис концепти и презентирање пред Евалуациониот Комитет;
 5. 01.04 Преговори и Менторство: Вклучување на 5-10 компании во 8 неделна Инвестициона програма и подготовка на компанијата за инвестиција преку, менторство, експертска поддршка, состаноци со потенцијални клиенти и партнери како и преставување на локални и регионални настани. Во текот на програмата тимот на X Фактор Акцелератор ќе го отпочне процесот на Due diligence со тимовите;
 6. 01.06 Демо ден: Стартапите презентираат пред Инвестицискиот одбор и мрежата на партнери, корпорации и инвеститори кои ќе ги одберат компаниите со кои ќе се започнат финалните преговори за инвестиција;
 7. 01.07 Потпишување на Инвестиционен договор: Финализирање на преговарачкиот процес и потпишување договори за инвестиција.

Што да очекувам од X Фактор Акцелератор?

X Фактор Акцелератор има за цел да направи инвестиција во период од 4-6 месеци од аплицирање во програмата во износ од 30.000 до 100.000 евра по компанија, зависно од фазата на развој. X Фактор Акцелераторот има за цел да стане малцински содружник, со процентуален удел во компанијата кој е предмет на преговори. Претставник на акцелераторот ќе добие место во бордот на директори и континуирано ќе помага во донесување на стратешки одлуки и поврзување на компанијата со потенцијални партнери, клиенти и интернационални инвестициони фондови.

 

Овогодинешниот повик официјално е започнат и вашите апликации ги очекуваме до 15ти Март 2021 година преку веб страната на Х Фактор Акцелератор: http://xfacc.mk/

Одговорно лице за контакт: Јозефина Симитчиева 078 377 504

 
   
   
   
   

Најново