kina uspeshno lansira robotizirano letalo na mesechinata po bitni podatoci za naukata 1

24.11.2020

Кина синоќа лансираше ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави од 1970 година, јавија британските медиуми.

5G

21.11.2020

Франција ја лансираше петтата генерација мобилни мрежи (5G), а првите фреквентни активации се резервирани за корисниците кои претходно се претплатиле на услугата.

hakeri internet

20.11.2020

Компанијата NordPass направи листа со десетте најчесто употребувани лозинки, анализирајќи повеќе од 275 милиони лозинки изложени во јавност, по откриени од хакерски напади.

Gugalhrom fin

19.11.2020

Од компанијата постапката ја сметаат за „најважното ажурирање во последните неколку години“. Првата промена се однесува на активните табови што секогаш ќе одат први додека другите ќе бидат „споредни“.

2021 audi sq3 facelift unveiled 1

17.11.2020

Кросоверот на Audi, моделот SQ2, пристигнува со променет дизајн на надворешноста, а германскиот производител додаде и нова технологија во автомобилот за 2021 моделската година

Apple го претстави новиот MacBookAir прв со свој процесор

13.11.2020

Најголемата американската ИТ компанија „Епл“ вчера го претстави својот нов лаптоп „Мек-бук-ер“ (MacBookAir) и неколку други компјутери со нови процесори развиени од самата компанија.

Познавачите на ИТ индустријата велат дека овој потег дополнително технолошки ќе ги поврзе компјутерите и „Ајфон“ мобилните телефони на Епл. Тоа пак, би требало да значи и поголема продажба на компјутерите на „Епл“.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново