Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Тешко се справувате со жештината? Климата е тука да не разлади, но кога ја немаме или не можеме да ја вклучуваме од здравствени причини не ни преостанува ништо друго освен да се снајдеме на друг природен начин.

Ова се неколку начини како можете да го постигнете тоа:

1. Оставете ги отворени прозорите во утринските и вечерните часови

Ако стратешки ги отворите прозорите во различни простории можете да создадете пријатно пиркање на воздухот кое успешно ќе ве разлади.

2. Спуштајте ги ролетните

Еден од најфункционалните начини да ја задржите пријатната температура во домот е да го затемните просторот во текот на претпладневните и попладневните часови.

3. Набавете памучна постелнина

Топлината знае да не мачи во текот на ноќните часови кога од неа не можеме да заспиеме.

За да си олесните, најдобро во текот на летото е да користите памучна постелнина. Бидејќи таа го вентилира воздухот и со самото тоа полесно ќе заспиете.

4. Променете го начинот на подготовка на храната

Повеќечасовно стоење над шпоретот и подготвување на ручек не е резервирано за летото.

Затоа подготвувајте полесна храна која не бара повеќечасовна употреба на рерна.

5. Исклучете ги сите уреди кои не ги користите

Компјутерот, таблетот како и телевизорот доколку не ги користите држете ги исклучени за да не испуштаат топлинска енергија.

 

 

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.