Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Кинеската компанија Ксиаоми го претстави новиот паметен телефон чиј екран воопшто нема ивици, се простира на целата предна страна. Се работи за телефон под име Ксиаоми Ми Микс.

 

 

Позадината на куќиштето и физичките тастери направени се од керамика, а овој паметен телефон доаѓа со екран од 6,4 инчи.

Звучниците и сензорите на предната страна користат нова технологија која овозможува нивно функционирање и преку екранот кој се простира на целата предна страна. Предната камера префрлена е на долната страна на телефонот, но тој може да се ротира се со цел корисниците да можат да направат нормлано селфи.

Ксиамо Ми Микс има најнов Снепдрагон 821 процесор, 4 ГБ РАМ меморија и 128 ГБ меморија за чување на податоци. Тука е и подршката за две сим картички, како и камерата од 16 мегапиксели.

Батеријата има капацитет од 4.000 mАh.

Покрај основниот модел Ксиамо подготви и верзија со 6 ГБ рам и 256 ГБ меморија за податоци.

Ксиамо Ми Микс ќе може да се купи од 4-ти ноември а ќе чини 516 долари. Нажалост ќе биде достапен само на кинески пазар и не е познато дали ќе се појави во другите земји од светот.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново