Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Новиот злонамерен софтвер блокира датотеките и ги заразува компјутерите и притоа изнудува голи снимки. Ова на Твитер го соопштија експерти за сајбер сигурност од MallHunterTeam.

Жртвите на новиот вирус добиваат порака, која се пренасочува кон електронски адреса и потсетува да испратат свои голи снимки.

Вирусот е од серија на кодови, кои бара откуп за да му се врати на жртвата управувањето на системот и на датотеката.

Обично цената се мери во крипто валута.

Соочувајќи се проблемот, специјалистите посочуваат дека нема гаранција дека жртвата ќе го отстрани вирусот од заразениот компјутер.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.