Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Дали замислувате свет во кој јазичните бариери паѓаат и исчезнува неможноста да се комуницира? Денес, технолошкиот гигант Google покажа дека таква футуристичка фантазија веќе е реалност.

Ова се случи за време на презентацијата од страна на Google која ги обелодени своите нови производи инспирирани од дигитални интелигентни „асистенти”.

Така, меѓу нив беа и новите капаци за безжични слушалки „Пиксел”, способни за превод на разговори во реално време во различни јазици.

Новиот уред е развиен врз основа на две од најпопуларните услуги на компанијата – Google Translate и Google Voice. Првата служи за текстуални преводи, а другата – за конверзијата на говорот во текстуален формат.

Поради богатиот спектар на можни јазици (40), преведувачки комбинации (над 1600) и вид, луѓето брзо почнаа да се споредуваат иновацијата на „Гугл” со Вавилонската рипка од научно-фантастичниот роман „Водич на Галаксискиот автостопер”, која ја поседува способноста да ти преведува на сите јазици штом ќе ја ставите во уво.

Така, на демонстрациите на настанот „рибата” успеа да помогне во спроведувањето на двонасочна конверзација меѓу човек кој зборува на англиски и друг човек кој користи шведски.

„Ова беше една од најдобрите демо демонстрации што некогаш сум ги видел. Ако работи така и во реалноста, тоа е „Леле, ние живееме во иднината”, изјави директорот на истражувањето „Крент аплајансис рисрч дивајсес” Ави Греенгарт.

„Вавилонските риби се тука”, пишува на Твитер на новинарот на „Деј Такахаши” од „Венчр Битс”. Од престижното технолошко издание „Џа Виргил” сепак беа поумерени во оценувањето, бидејќи „слушалките” можат да се користат само со смартфоните од втората генерација на американската корпорација, а и поседуваат лесни технички и стилистички недостатоци.

Според соопштението на „Гугл” слушалките Pixel Buds ќе станат достапни во САД уште во ноември оваа година по цена од 159 долари, а тие ќе можат да бидат контролирани преку допири, лизгачки или гласовни команди кои ќе им овозможат на корисниците да изберат музика, да испратат пораки и да добијат упатства на патот.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново