Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Фејсбук и Твитер се согласија да им обезбедат на британските власти информации за активноста на руските сметки на Брегзит, објави ББС.

Во средината на декември претставниците на Фејсбук ќе одговорат на прашања од британската изборна комисија. Твитер објави дека ќе ги обезбеди бараните информации во следните неколку недели во врска со истрагата на руската интервенција во кампањата на Брегзит.

Според информациите на Би-Би-Си, Google исто така одговори на барање од комисијата.

Претходно шефот на комисијата за дигитални технологии , култура, медиуми и спорт на Долниот дом – Демијан Колинс, испрати до владејачките органи на социјалните мрежи писмо со барање да бидат обезбедени информации за руската интервенција во периодот пред референдумот за Брегзит.

Претставник на Фејсбук Симон Милнер, рече дека компанијата планира да ги поддржи истрагите од страна на САД и Велика Британија за лажните вести.

Еден од британските шефови на Twitter – Ник Пиклз, соопшти дека социјалната мрежа детектирале над 3,2 милиони сомнителни сметки неделно и околу 450 илјади сомнителни обиде за логирање на исти такви дневно.

Претходно, премиерот на Велика Британија, Тереза Мај, рече дека британските власти сериозно се осврнуваат на прашањето за вмешаноста на Русија во изборниот процес или во демократските процеси во која било земја.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.