Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Она што ќе го пишуваат пријателите на Фејсбук ќе биде во прв план, а дури потоа доаѓаат постовите на фирмите и другите медиуми, информира шефот на Фејсбук, Марк Закерберг.

За да се постигне таа цел сукцесивно се менувани алгоритмите кои се одговорни за редоследот на вестите кои се појавуваат во централниот „News Feed“, соопшти првиот човек на Фејсбук, Марк Закерберг.

Најголемата светска онлајн-мрежа, со речиси 2,1 милијарди корисници со години, приоритет им даваше на информации кои ги поттикнуваат луѓето на коментари или на споделување на постот. Во последно време тоа најчесто беа видеата, кои стануваа сѐ поомилени кај корисниците.

Рекламите не се погодени од промените, нагласи вицепретседателот на Фејсбук, Џон Хегеман. Приходите од рекалмите беа тие кои го однесоа Фејсбук во врвот на технолошките гиганти со годишен обрт од 36 милијарди долари.

„Ја менувам целта за нашите продукти-тимови: наместо да се концентрираат на тоа да ви помогнат да најдете релевантни содржини, треба да ви помогнат да остварите позначајни социјални врски“, напиша Закерберг на Фејсбук. Причина за промената, како што вели, е и резултатот од истражувањата дека контактите преку социјалните медиуми со луѓето кои му се важни на едно лице, се добри за неговото расположение и состојба. „Од друга страна, пасивното читање прилози или гледање видеа, колку и да се забавни и информативни, не е толку добро“, оценува Закерберг.

Фејсбук, заедно со други социјални мрежи како Снеп или Инстаграм, беше постојано мета на критики дека поттикнува зависност кај своите корисници. „Се чувствуваме одговорни да обезбедиме нашите услуги да носат не само забава, туку да бидат добри и за здравјето и благосостојбата“, потенцира Закерберг.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.