Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Социјалните мрежи можат да бидат опасни за демократијата, призна “Фејсбук”, и увери дека прави се што е можно за да го ограничи овој ризик.

“Иако и во душата сум оптимист, не ја занемарувам штетата што интернет може да предизвика дури и во една добро функционална демократија”, рече еден од раководителите на социјалната мрежа Самид Шакрабарти кој одговара за граѓанската ангажираност на “Фејсбук”.

Социјалната мрежа “Фејсбук” повторно призна, како што веќе го направи нејзиниот шеф Марк Цукерберг на почетокот на јануари, дека во 2016 година е потценета неговата улога во ширењето на лажни вести и дека не бил доволно ефикасен во борбата против информации со сомнителна веродостојност, кои циркулираат во мрежата. “Фејсбук” со месеци е критикуван за тоа и не престанува да се извинува и да ветува дека ќе си ја поправи оваа грешка.

Една од главните обвинувања дојде во текот на истрагата во САД за евентуална интервенција на Русија во предизборната кампања за претседателските избори во 2016 година Москва беше осомничена дека користела социјалните мрежи, за да влијае на избирачите. Овие обвинувања биле силно отфрлени од страна на Русија.

“Социјалната мрежа со над 2 милијарди корисници не е премногу за фактот дека злонамерните луѓе ја користат нашата платформа за да ни наштетат”, рече Шакрабарти. Тој, сепак, увери дека компанијата работи енергично за да ги неутрализира овие ризици.

Фејсбук објави две големи промени кои ќе го променат присуството на информации во “фидот”, секој корисник ќе има персонализирана домашна страница за да го подобри квалитетот на содржината.

Изворите на информации кои се сметаат за сигурни од страна на самите корисници ќе бидат преферирани. 

Извор: АФП

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.