Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Бугарија е една од првите земји во регионот што ќе го воведе и користи системот“AMBER Alert – Missing Child”

Ова е резултат на соработката во текот на изминатите 4 години помеѓу Секторот за сајбер криминал на ДПХОЦ – МВР и Фејсбук , како и во контекст на бугарското претседателство со Советот на ЕУ.

Почетокот ќе биде објавен на прес-конференција во ЦГККЦ , при што претставниците на раководството на МВР и ГДРБОП, како и директорите за безбедност на Фејсбук за Европа ќе го презентираат системот.
“AMBER Alert – Missing Child” им овозможува на полициските служби да испратат порака која содржи неодамнешна фотографија и информации за саканото дете за сите корисници на социјални мрежи во радиус од 200 километри од местото на исчезнувзањето.

Ова дава огромна шанса за помош и пронаоѓање на исчезнати деца.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

 ССС
 Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 05/11/2018 година.