Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Не, нема да тврдиме дека земјата е рамна плоча, туку едноставно ќе ги разоткриеме разликите на мапата која на сите ни е позната како свет, и вистинската големина на одредени, континенти и острови.

За разлика од традиционалната Меркатова мапа до 16 век, на која сме навикнале, мапата објавена на каналот BuzzFeedBlue на YouTubeu ги претставува реалните размери на континентите и на државите.

Причина за ваквата погрешна интерпретација се крие во тоа што се деформирани про проектирање од сферна на рамна површина.

Многумина веројатно ќе се зачудат шѕо Мадагаскар е далеку поголем од Велика Британија, дека Африка е речиси 14 пати поголема од Гренланд, околу 4 пати поголема од Австралија и од Северна Америка.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.