Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Вселенската станица „Tiangong-1″, тешка 8,5 тони го забрзува своето неконтролирано паѓање, а нејзиниот контакт со Земјата се очекува меѓу 24 март и 19 април.

Според некои како места за можен пад се наведуваат Франција, Шпанија и Португалија, а според други пресметки некаде во земјите од Балканот.

“Tiangong” (во превод значи Рајска палата) пратена е во Земјината орбита во 2011 година. Станицата е користена за мисии без посада и со неа, а во историјата влезе како место на прва вселенска мисија на една жена од Кина.

Владата во пекинг лани соопшти дека ја изгубиле комуникацијата со станицата и дека таа ќе падне на Земјата.

Се смета дека нејзиниот поголем дел ќе согори во атмосферата, но дека делови тешки и до 100 кг сепак ќе паднат на Земјата.

Шаните некој да убијат при падот се мали, но Пекинг ќе ги извести Обединетите нации кога конечно ќе почне да паѓа.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.