Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Американската компанија за електрични автомобили Tesla објави дека привремено ќе го запре производството на нивниот најпопуларен автомобил, Model 3, иако тие од поодамна заостануваат со неговото производство.

Според извор од компанијата, паузата се прави токму поради проблемите со бавното производство на овој модел, со надеж дека во периодот кој следи ќе се отстранат сите проблеми кои го забавуваат процесот на произведување на Model 3.

Од компанијата вчера соопштија дека во наредните неколку дена, најдолго до крајот на неделата, повторно ќе биде пуштен погонот за производство. Во следните денови треба да бидат отстранети проблемите со механичкиот дел од производствениот погон и процесот на изработка на Model 3 ќе тече многу побрзо, најавуваат од Tesla.

„Привремено ќе биде запрено производството во нашите фабрики во Фримонт и Gigafactory 1, но ова не треба да ве изненадува бидејќи ние имаме планирано периоди за пауза во работата на фабриките, со цел да се отстрануваат технички и механички грешки. Ова не е нешто невообичаено, туку нормален дел од работата на секоја фабрика“, стоеше во соопштението на Tesla.

Tesla стигна до бројката од 2.000 произведени автомобили Model 3 во март, но тоа сепак не беше доволно за да ја исполнат целта од 2.500 произведени автомобили неделно, која беше зададена на почетокот на оваа година. Сепак, од Tesla не се откажуваат од крајната цел – производство на 5.000 автомобили неделно до крајот на првата половина на 2018 година.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.