Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

FB fin

Технолошките компании во изминативе неколку месеци го покажуваат својот интерес за прекинување на лошите навики на нивните корисници. Така, Facebook одлучи да воведе опција, преку која ќе можете да видите колку време поминувате на оваа социјална мрежа.

Опцијата под назив „Your time on Facebook“, не е нешто најново во дигиталниот свет.

Оперативните системи Android и iOS 12, веќе од порано на корисниците им нудеа можност да проверат колку време всушност поминуваат на нивните паметни телефони.

Новата опција на Facebook ќе им прикаже на корисниците колку време секојдневно поминуваат во прегледување на постови, коментирање, или лајкување на објави.

Оваа опција исто така ќе ја понуди и можноста за ограничување на користењето на Facebook, што значи дека корисниците ќе можат да одредат колку долго сакаат да бидат вклучени на Facebook, а оваа социјална мрежа ќе ги предупреди во случај на надминување на поставениот лимит.

Компанијата Facebook за светските медиуми потврди дека работи на развој на оваа нова опција, но засега нема информации за тоа кога ќе им биде достапна на корисниците.

Според неофицијални информации, Instagram исто така работи на воведување на слична опција.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.