Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

robot fin

Данската новинска агенција „Ritzau“ и локалните весници развија спортски робот кој пишува прилагодени извештаи по секој локалент натпревар.

Извештаите се прилагодуваат така што еден се насочува на домашнит, а друг робот на гостинскиот тим.

Ritzau објави дека услугата е важен чекот кон понатамошен развој на редакцијата во роботското новинарство. Агенцијата претходно покрена сервис за финансирање на роботите под наслов Autoflash.

Директорот за развој Кристофер Гравгард изјави дека агенцијата очекува реакции од читателите.

„Локалниот спорт е важен, но невозможна мисија е да се покријат сите тимови со доделување новинари. Затоа задоволни сме со ова решение со роботи и сакаме да видиме како нашите читатели ќе гледаат на оваа услуга“, велу главниот уредник Ларс Јесперсен во весникот „Nordjyske”.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.