Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

phone fin

Мобилните апликации за разговор станаа префериран метод за комуникација со нашите најблиски. Во исто време, постои тенденција за се повеќе и повеќе корисници да не креваат, ако ги бара непознат број. Најновиот извештај на First Orion Corporation е дефинитивен доказ дека ова е задолжителна практика ако сакаме да се заштитиме од спам или телефонска измама. Според податоците, 29,2% од сите телефонски повици во 2018 година. се од слична природа.

Уште понепријатно е тоа што, според „First Orion Corporation“, оваа бројка ќе се зголеми до 44,5% до крајот на 2018 година. Ова значи дека скоро секој втор повик ќе биде насочен кон ширење на спам за корисниците. Главниот придонес ќе го има т.н. „Neighborhood Spoofing“, техника каде што лицето кое сака да го злоупотреби вашето внимание живее во област со ист поштенски код како наводната „жртва“ на неговите акции, информира „AndroidPolice“.

Од една страна, тоа им овозможува да ги избегнуваат различните филтри, кои се обидуваат да ги блокираат таквите разговори, а од друга страна ги измамуваат самите корисници. Многу луѓе се чувствуваат сигурни кога гледаат дека ги бара број од областа во која се наоѓаат, а тоа е доволно за да се подигне паметниот телефон и да се прифати повикот. Специјалистите од „First Orion Corporation“ изразија уверување дека ќе продолжат да работат со мобилните оператори и нивните партнери низ светот за ефикасно решавање на ваквите прашања.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново