Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

brajovopismo fin

Британската компанија Bristol Braille Technology годинава планира да лансира е-читач на Брајово писмо за слепи луѓе, што би требало да придонесе за квалитетот на нивното искуство при читање и да ги поштеди за со себе да не мода секогаш да носат класични книги.

Брајовото писмо е тактилен облик на букви, различни правописни знаци, бројки, математички и музички знаци со кои пишуваат слепите. Писмото го создал слепиот оргуљаш и учител за слепи деца Луис Брај во 1829 година.Тоа писмо им овозможува на милиони спели и слабовидни луѓе да читаат.

Но, Брајовото писмо во пишана форма не е прикладно и не е едноставно за пренесување. На пример, Библијата на Брајово писмо може да биде широка и до метар и пол. Токму затоа компанијата Bristol Braille Technology се надева дека ќе ја промени таа реалност со својот нов е-читач за слепи Canute 360. Станува збор за првиот е-читач на Брајово писмо во светот, односно е-книга која истовремено прикажува девет редови текст или околу една третина од страница со регуларно писмо.

Тоа значи дека ќе треба да се притисне копчето „напред“ („forward“) по секои 360 знаци, а не по секои 20. При читање на Canuteu се „освежува“ секој нов ред почнувајќи од горе надолу, па слепите луѓе ќе можат да читаат речиси веднаш кога ќе притиснат на копчето за напред. Кој било текст преведен на Брајово писмо ќе може да се чита на Canute, а тоа значи многу материјал за чистање.

Бројот на слепи луѓе кои денес знаат да читаат Брајово писмо е многу помал делумно поради развојот на аудиотехнологијата. Но, компанијата Bristol Braille смета дека читањето на Брајово писмо значително ја зголемува стапката на писменост и ги развива математичките вештини меѓу слепите.

Продажбата на конечниот прототип на Canute ќе почне годинава, а цената на е-читачот за слепи ќе биде слична на висококвалитетните преносни компјутери.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.