Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

windous fin

Со години, Microsoft е демонизиран како најголем непријател на софтвер со отворен код, но времињата се менуваат, а со нив и самата компанија.

Microsoft денес ја поседува платформата GitHub, која е центар на споделувањето на софтвер. Сепак, досега, гигантот не се одлучи да пушти отворен изворен код во „бисерот на својата круна“: Windows. Но, и тоа наскоро нема да биде така.

Се тврди дека Windows Core OS компонентата ќе содржи софтвер со отворен код. Microsoft Edge исто така ќе го прифати и софтверот со отворен код на Chromium, компонента што дефинитивно може да се појави во Windows Core OS. Друга опција е технологијата на Windows за репродукција на застарените Win32 апликации на сигурен начин во модерните верзии на оперативниот систем.

Со оглед на самата природа на софтверот со отворен код, малку е веројатно дека Microsoft долго ќе ги задржи во тајна своите планови. И тоа значи дека наскоро може да имаме повеќе детали за напорите на компанијата во однос на компонентата Windows Core OS. И јасно е дека во динамичниот свет на современиот софтвер, никој не може да си дозволи да остане скриен зад сопствените ѕидови, без разлика колку цврсти тие изгледаат – како што посочи самиот Сатја Надела неодамна.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.