Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

omraza fin

89% од сите онлајн материјали за кои е пријавено дека содржат говор на омраза и пораки се отстранети во рок од 24 часа, потврдено е од комуникацијата на Европската комисија.

Според податоците на ЕК од крајот на 2017 година, досега се забележува зголемување од 10% во отстранувањето на нелегалните пораки и говори во виртуелниот простор.

ЕК нагласува дека не се сите незаконски изрази говор на омраза, на пример, туку само оние кои добиле сигнал пријава во платформите

Освен Бугарија, само Кипар и Грција во ЕУ досега успеаја да ги отстранат сите материјали што се пријавени како говор на омраза. Значаен пораст е забележан и во Хрватска, Холандија, Романија и Шведска.

Најмногу пораки од омраза се примаат на социјалната мрежа на Фејсбук , каде што повеќето од сигналите се пренесуваат од самите корисници. За споредба, на Instagram, само 1 од 4 сигнали за говор на омраза дојдоа директно од корисниците, а не од рецензентите за содржина.

Податоците покажуваат дека говорот на омраза најчесто ги погодува повеќето луѓе и малцинства.

Во Бугарија на пример уделот на ксенофобични говори за мигрантите е највисок – 17% . Изјавите поврзани со сексуалната ориентација на луѓето се рангираат на второ место со 15,6%. Против говорот на омраза на муслиманите е 13%. По нив доаѓаат изјавите против Циганите – 12,2%, против Евреите – 10,1%, а против етничкото, верското, националното потекло, расата и африканското потекло – околу 5-6%.

Потсетуваме дека говорот на омраза е нарушувања во смисла на правото на ЕУ и одземање кон нелегалната содржина на интернет, бидејќи поттикнува на насилство и омраза, насочено против група луѓе или член на група, одредена на база трка, етнос, боја на кожата, вера, потекло .

Андрус Ансип, потпретседател на Комисијата одговорна за дигиталниот единствен пазар вели : “Денешната проценка покажува дека соработката со компании и граѓанското општество е плодна, а денес компаниите анализираат 89% од содржината во рок од 24 часа и преземаат брза акција за да ја елиминираат ако е потребно, двојно повеќе во споредба со 2016 година. Уште поважно, Кодексот е ефективен бидејќи ја почитува слободата на говорот, а Интернетот е местото каде што луѓето одат да ги споделат своите ставови и да најдат информации, што значи дека не треба да се чувствува загрозен или загрозени поради ненадејната онлајн содржина што создава омраза “.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.