Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

hakeri fin

Во интернет истече уште една „порција“ кориснички податоци – лични имиња и лозинки за пристап до различни услуги. За масивниот „лик“ објавија специјалисти од Институтот Hasso Plattner.

Станува збор за огромна база на податоци, која содржи околу 2,2 милијарди. уникатни кориснички имиња и лозинки за пристап до поштенски сандачиња и сметки во различни социјални мрежи.

Според експертите, новата база со компромитирани податоци обединува неколку бази, до кои добиле пристап хакери во последните години. Во неа се содржат имиња и лозинки за популарни сајтови како Yahoo, Dropbox и LinkedIn.

Исто така, се тврди дека базата на податоци содржи податоци за пристап и до помалку познати сајтови, што значи дека некои лозинки и кориснички имиња се објавени за прв пат.

Големата база на податоци се вика Collection # 2-5 и е симната неколку илјади пати во текот на изминатите неколку дена. Крис Роуленд, експерт од Hasso Plattner, коментираше дека оваа група на компромитирани податоци е најголема во изминатите неколку години.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.