Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

helio fin

Новите системи со вештачка интелигенција, кои ќе можат да уништуваат мети со намалено учество на пилоти, во моментов се тестираат на руските напаѓачки хеликоптери „Ми-28Н“, тврди неименуван извор.

– Во моментот, се прават проби на системот со вештачка интелигенција, т.е. на новиот систем за набљудување т.н. оператор за електронско оружје. Самиот систем ги анализира целите на теренот, проценува дали тие се непријателски, а по изборот на соодветното оружје, сам дејствува, открива изворот.

Според него, пилотите треба само да изберат мета меѓу понудените, а системот прави сè друго.

Пилотите, исто така, ќе имаат можност во кој било момент да ја преземат контролата и сами да донесат одлука.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.