Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

smart fin

Покрај сите напори на Daimler, моделот Smart и понатаму наталожуваше загуби и имаше слаба продажба. Според инсајдерски информации, германскиот гигант размислуваше да го укине производството на малиот компактен автомобил. Тогаш стапија на сцена Кинезите.

Токму кога сите си мислеа дека на Smart му се одброени деновите, кинеската групација Zhejiang Geely Holding Group стана 50-процентен сопственик на брендот.

Во Кина ќе се гради нова фабрика од каде првиот Smart автомобил ќе излезе во 2022 година. Тоа значи дека фабриката на француско-германската граница или ќе се пренамени или ќе се затвори.

Во Smart немаа голем избор, а и Daimler очигледно е влезе со многу емоции во преговорите. Очекувањата не беа многу големи, се бараше решение само да престане расејувањето пари.

„Ова е најверојатно последна шанса за Smart. Разбирливо е што Daimler не се одлучуваше така лесно да го згасне брендот по толку години вложување во него“, вели за ваквиот потег финансискиот аналитичар Јирген Пајпер за Automotive News.

Како најголем проблем за компактниот Smart се покажа цената. За урбан двосед беше прескап, а премал за семеен автомобил. Продажбата опаѓаше од месец во месец.

Откако почна да се произведува во 1998 година, Smart наталожи милијарди евра загуба, а не помогна ни соработката со Renault.

Брендот лани имаше пад во продажбата од 4,6%, односно само 128.802 продадени примероци. Со тоа генерираше годишна загуба од 500 до 700 милиони евра, проценува агенцијата Evercore ISI.

Geely се покажува како успешен сопственик на брендот Volvо од 2010 година, а лани за околу 9 милијарди долари купи речиси 10% удел во Daimler. Сега влезе во заеднички потфат со германскио автопроизводител и од следната година ќе го развива Smart како електричен бренд.

Електрификацијата ќе значи нови трошоци, што значи дека пак е неизвесно дали ќе падне цената на Smart или барем ќе вреди за таа цена на младиот пазар на еколошки автомобили.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.