Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

pentagon fin

Миграцијата на Пентагон во клауд, позната како JEDI проект, била најавена во 2017 година, а некои од најголемите светски компании од тогаш се натпреваруваат за оваа премија (иако Google тоа го прескокнал, осврнувајќи се на “AI принципи”).

Како и во скоро секое натпреварување, ривалството и натпреварувачкиот дух можат да бидат многу нагласени. IBM и Oracle, исто така направиле понуда за договор, но се покажало дека не се дораснати за задачата. Ова не го спречи Oracle да поднесе тужба против еден вработен во Amazon, кој претходно работел на JEDI проект, и дека има несоодветно влијание во постапката. Сепак, Пентагон тврди дека “немал негативно влијание врз интегритетот на процесот на аквизиција”.

И двете компании, Microsoft и Amazon, неодамна се фокусирале на клауд компјутинг. Владиниот договор за оваа големина би претставувал значајна предност за двете, мотивацијата за успех секако треба да биде водена од степенот на ривалството помеѓу две конкурентски компании. Кој ќе победи во оваа борба, ќе дознаеме најрано во средината на јули.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.