Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

jakna fin

Новата јакна на компанијата Ford би можела да ја подобри комуникацијата на патиштата, особено за велосипедистите, што е важно поради зголемениот број на сообраќајни незгоди во кои најмногу страдаат оние на велосипеди.

За да се подобри безбедноста при возењето, Ford дизајнираше јакна која на задниот дел прикажува емотикони, прототипот има LED дисплеј кој, кога ќе се облече јакната, се наоѓа на грбот на велосипедистот, и е безжично поврзан со тркалото на велосипедот. Така, велосипедистот може да даде информации за вртење, и потенцијалните опасности на патот, но и за сопственото расположение – преку емотикон кој може да биде среќен, тажен или нешто помеѓу.

Ford на емотикони јакни работел заедно со велосипедисти, а останува да се види дали прототипот ќе премине во производство кој во одреден момент ќе се најде на пазарот.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново