Компанијата Dell започна со производството на првиот во светот хибрид лаптоп со безжичен полнач. Името на иновацијата е Latitude 7285. Треба да се напомене дека безжичниот полнач не е достапен во основната опрема на лаптопот, а е опција која оди во комплет со тастатурата Wireless Charging Keyboard. Технички, полнењето се изведува со поставување на компјутерот на посебна полица. Не може да се користи на метално биро.

Во еден „паметен” смарт прстен може да зачувате информации за вашите кредитни картички, кориснички имиња, лозинки за интернет страници, но и биометриските податоци.

Thorne Wallet e паметен паричник, осмислен и реализиран од тимот на иновативни Македонци. Наскоро во продажба!

Холандската компанија Lightyear развива електричен автомобил Lightyear One кој се полни со сончева енергија и може да се движи со месеци без потреба од полнење.

Јужнокорејската компанија „Самсунг“ соопшти дека почнува со продажба по пониска цена на обновената верзија на смартфонот „Galaxy Note 7“, откако минатата година го повлече од продажба поради безбедносни причини, јавија американските медиуми.

Од светската социјална мрежа “Фејсбук” најавија дека веќе имаат 2 милијарди корисници, соопшти USA Today. Основачот на платформата Марк Цукерберг напиша на “Фејсбук” дека официјално 2 милијарди луѓе имаат профил на социјалната мрежа.

Поврзани вести

 

Најново