Додека многу водечки технолошки компании произведуваат мобилни телефони со што поголеми екрани, кинеската компанија „Унихерц“ произведе најмал 4Г паметен телефон на светот под името „Џели“.

“Твитер” ќе пушти канал со 24-часовно емитување на вести, кој ќе биде реализиран во партнерство со “Блумберг медиа”.

Сè што е потребно за да биде произведен Galaxy S8, ја чини компанијата од 301 до 307 долари, во зависност од обезбедувачот. Тоа е за 36 долари повеќе отколку штп Samsung плаќаше за бројка од Galaxy S7 Edge.

Јубилејниот iPhone 8, со кој Apple ќе ја одбележи 10-годишнината на својот предводник, ќе чини до 1.000 долари, како резултат на подобрувања како OLED екран, безжично полнење, 3D камера и дури функции за додадена реалност (AR). Затоа аналитичарите очекуваат просечната продажна цена на iPhone во следната година да се зголеми.

Социјалната мрежа Фејзбук со нова опција која ќе им овозможи на корисниците да ги препознаваат лажните вести и погрешните информации што се шират на оваа социјална мрежа.
Алатката е всушност известување што ќе се појави во наредните неколку дена и го води корисникот на страницата со совети и други информации поврзани со тоа како да се препознаваат лажните вести и што да се направи со тоа.

Messenger на Facebook колку e добра, толку и лоша апликација. Освен што длабоко навлегува во вашата приватност (ако тоа сами сте го одобриле), апликацијата е „убиец“ на меморијата и батеријата на телефонот. Докажано е дека ќе заштедите до 20 отсто на батеријата односно нејзината енергија, ако го отстраните Messenger од вашиот телефон, а притоа телефонот ќе почне и да „дише“.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Најново