Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Дали би сакале да научите неколку начини на кои ќе им помогнете на вашите нокти да пораснат здрави и долги? Доколку сакате долги нокти, сигурно веќе знаете дека покрај тоа што треба да се грижите за ноктите додека растат, така треба да остане и ако сакате да ги задржите здрави и убави. Во оваа статија ќе погледнете неколку начини како да го постигнете тоа.

Не ги употребувајте како алат

Едно од најважните правила додека ви растат ноктите е да престанете да ги користите како алат. Тие се кревки и лесно подлeжеат на повреди, што значи дека забрането е да ги користите вашите нокти за отварање на предмети, за одлепување на налепници и слично. Така целиот вашиот труд може да „пукне“ за помалку од секунда.

Заштитете ги

Кога ги пуштате ноктите да пораснат, практикувајте да ги заштитите со тоа што ќе нанесувате постојано лак за нокти. Користете обичен лак во боја или пак безбоен лак за зацрврстување, каков лак и да одберете е подобро од незаштитен нокт. Тоа ќе ви помогне да ги заштитите од удари и кршење, како и од лупење.

Одржувајте ја влажноста на ноктите

За да ја одржите влажноста на ноктите, употребувајте лосион за раце или пак масло за кутикули. Правете го ова често, после секое миење на рацете, така што ќе овозможите вашите нокти да растат здрави и убави.

Јадете здрава храна

За здрави нокти најважно е да пиете многу вода, но и да внесувате доста протеини во текот на денот. Водата ќе помогне вашата кожа и нокти да останат влажни и здрави.

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.