Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Како да ослабнеме најбрзо без да се измачуваме? Тоа е најголемиот проблем кој ги возбудува и жените и мажите со прекумерна тежина.

Да влеземе во форма не е воопшто лесно, но не е задолжително да почитуваме исцрпувачки, мачни диети кои нè тераат да се чувствуваме лошо, иритирано и вечно гладно.

Постојат некои испробани методи на правилна исхрана, кои строго во согласност даваат неверојатен ефект и ви помагаат да слабеете побрзо отколку што сте претпоставувале.

1. Пиењето вода за време на оброк и околу оброците во текот на денот помага да се зајакне гладот полесно, бидејќи го исполнува желудникот. Освен тоа добрата хидратација е од големо значење за слабеењето и обработката на хранливите материи.

2. Доручкувајте. Многу луѓе не доручкуваат, а тоа е голема грешка. Прегладнувањето до пладне и попладне води до прејадување и потрошувачка на брзи пакувани храни. Од нив се дебелееме повеќе од тоа да изедеме едно чоколадо одеднаш од проста причина што ставен во стресна ситуација на глад, организмот ја складира донесената храна во масни депоа.

3. Нека вечерата не е обилен оброк. Најмногу калории можете да си дозволите да прифатите на појадок. На ручек порциите треба да се повторно хранливи, но не толку обилни. Вечерата треба да е скудна, по можност супа или свежа салата. Така вечерта и во текот на ноќта организмот ќе има можност да ги обработи полесно и правилно прифатените калории во текот на денот без тие да ви се лепат.

4. Фокусирајте се на зеленчукот и овошјето. Оваа стратегија е најпосакувана пред конзумацијата на помали количини јаглехидрати и помалку масти. Така ќе се зајакне со влакна кои го држат гладот подалеку од вас за неколку часа.

5. Престанете со пиење газирани и слатки пијалоци. Тие го полнат организмот со неверојатно многу непотребни калории. Во додаток на храната која сте ја проголтале, слатките и газирани пијалаци се јавуваат како последната капка која ја преплавува чашата на метаболизмот. Резултатот е трупање на килограми.

6. Јадете овошје за десерт. Не јадете слатки и десерти. Плодовите се најдобрата алтернатива за здрав десерт после јадење.

7. Запрете со солените подготвени закуски. Попатните оброци треба да се претежно од зеленчук, ореви, цели зрна и такви богати со природни протеини и масни киселини. Не посегнувајте по обилно солени крекери, чипсови, соленки и слично. Солта во нив е во огромни количини и предизвикува задршка на течности, формирање на целулит и придонесува складирањето на маснотии во масните депоа.

8. Избегнувајте ги гумите за џвакање, пијалаците и другите прехранбени производи “без шеќер”. Штом оваа храна се рекламира како да не содржи шеќер или диететски производ, тогаш тие се преполни со вештачки засладувачи, неколку пати послатки од обичниот шеќер. Ова предизвикува остар пораст на шеќерот во крвта и инсулинот, што придонесува за брзо дебелеење, освен што го зголемува ризикот од дијабетес.

9. Јадете навистина бавно. Од големо значење е да ја обработувате максимално храната уште во устата. Така организмот ја метаболизира полесно и правилно потоа.

10. Инсистирајте на високоинтензивно вежбање. Кардио и интензивните вежби кои ве тераат да ги напрегнете силите и да се задишувате помагаат врвен квалитет во брзото и здраво слабеење, како и за стимулирање на метаболизмот.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

veles

Општина Велес ја известува јавноста дека на четвртата седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, која се одржа на 23 март 2020 година (понеделник) во проширен состав се донесоа следниве заклучоци:

  • За спроведувањето и реализацијата на препораките за ограничено движење на граѓаните на јавните места и во институциите, Општина Велес ќе ја известува јавноста преку официјалната интернет страница, преку официјалните социјални мрежи, како и преку електронските и пишани локални медиуми;
  • Поради неисправноста на водата во село Сопот за потребите на жителите од село Сопот, Општина Велес обезбедува достава на канистер со вода за техничка употреба и флаширана вода за пиење.

veles

Општина Велес ја известува јавноста дека на четвртата
седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, која
се одржа на 23 март 2020 година (понеделник) во проширен
состав се донесоа следниве заклучоци:
- Предложената мерка, Малиот пазар во „Нова населба”,
да остане затворен за работа, останува во сила;
- ЈКП „Дервен” да донесе Одлука во врска со работењето
на Градскиот пазар да работи секој ден, од 06:00 до
13:00 часот;
- Да се ограничи продажбата исклучиво само на
земјоделски производи (овошје, зеленчук и други
прехрамбени производи);
- Прехрамбените производи да бидат изложени на секоја
втора тезга во редот;
- Да се изврши оградување на паркинг просторот надвор
од пазарот, да не се дозволува продажба на производи;
- Да се регулира влегувањето и излегувањето на
посетителите во пазарот, со два влезови;
- Пред влезовите да се забележи влегувањето преку
двајца редари и да се внимава на физичикото
растојание при влегувањето;
- Задолжително носење на заштита опрема (маски и
ракавици) на продавачите;
- На влезовите да биде поставено средство за
дезинфицирање и маски за потребите на купувачите;
- Местото на продажба на производи од ист вид, се
утврдува од раководителот на ЈП Пазари при
доделувањето на тезгата за продажба;
- ЈКП „Дервен” се задолжува преку јасно видливо
известување до граѓаните да го определи
времетраењето на задржување на купувачот во пазарот;

- По препораки на Светската Здравствена Организација
(СЗО) ЈКП „Дервен” од денес врши зголемување на
нивото на хлор во водоснабдителниот систем по 0,5 ml/L
милиграми на литар резидуален хлор во градскиот
водоснабдителен систем;
- Согласно Оперативниот план за дезинфицирање се
задолжува ЈКП „Дервен” да спроведе дезинфицирање на
на детските забавни паркови, спортските терени,
патеката околу езерото „Младост” и други јавни
површини во градот.

 

veles

Општина Велес ја известува јавноста дека на четвртата
седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, која
се одржа на 23 март 2020 година (понеделник) во проширен
состав се донесоа следниве заклучоци:
- Се задолжуваат мобилните тимови на МВР – СВР Велес
на двата пунктови при влезот во град Велес, одредени
на улиците „Вардарска” и „Димитар Влахов”, да вршат
редовна контрола на физичката состојба на учесниците
во сообраќајот, како и дезинфенкција на возилата;
- Се задолжува МВР – СВР Велес да одреди тимови кои
ќе вршат контрола на движењето на граѓаните кон езеро
„Младост”;
- МВР одредува една патрола со двајца униформирани
полицајци за воведување на ред на влезовите на
пазарот.

 

veles

Општина Велес ја известува јавноста дека на четвртата
седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, која
се одржа на 23 март 2020 година (понеделник) во проширен
состав се донесоа следниве заклучоци:
- Се упатуваат управителите на згради, претседателите
или претставници на куќните совети на станбените
згради, да стапат во контакт со Центарот за јавно здравје
со цел добивање конкретни информации за начинот на
употреба на средства за дезинфицирање на зедничките
простории, телефон за контакт: 078 246 729.

 

 

 

 
   
   
   
   

Најново