Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Црни точки, подуеност, безживотна кожа … Секоја жена се соочува со сето она што ја крие убавината и свежината. Секојдневните грижи, начинот на исхрана, секојдневните навики, се само дел од факторите кои влијаат на состојбата на нашата кожа.

Кога сакаме да постигнеме повеќе свежина и чистота е важно да се довериме и на природните производи кои можат да нè направат поубави и да ја подобрат состојбата на нашата кожа.
Откривме 4 прекрасни маски, кои можат да бидат вашата мала тајна за убавина. Направете ги еднаш или два пати неделно и повторното вратете ја убавината.

Маска со чај матча

Потребни состојки:
1 и ½ лажица матча прашина
1 лажица јогурт
2 лажички мед

Добро измешајте ги состојките. Маската треба да дејствува врз кожата 15 минути. Потоа може да исплакнете со млака вода. Благодарение на вредните својства на зелениот чај, вашата кожа ќе биде негувана во длабочина, смирена и мека.

Исто така оваа маска може да има корисен ефект на црвенило на кожата, акни , розацеа и изгореници.

Маска со овесни снегулки

Потребни производи:
2-3 лажици овесни снегулки, мелени во фино брашно
кокосово масло и мед

Количеството на течните состојки зависи од вашата желба. Важно е да се добие хомогена смеса. Нанесете ја маската на исчистена кожа со лесни масажни движења, потоа оставете ја за 10-15 минути. По неа кожа ќе биде мека, негувана, ексфолирана, што ќе го намали и ризикот од формирање на црни точки.

Маска со какао

Потребни состојки:
2 лажици природно какао
2 лажици ситно мелено кафе
кокосово масло

Сите состојки се мешаат, а количината на маслото треба да е колку да се добие хомогена смеса. Исчистете ја кожата однапред и нанесете ја маската со лесни масажни движења.
Може да поставите од неа и под очите, но без да масирате, бидејќи таму кожата е многу нежна. По 10-15 минути исплакнете со млака вода. Оваа маска ја затегнува кожата, го освежува тенот, ги затвора порите и ја намалува отеченоста.

Маска со тиква
2 лажици пире од тиква
1 лажица кафеав шеќер
вода колку да се поврзат состојките
1 капсула витамин Е

Добро промешајте ја маската и нанесете ја врз исчистена кожа со лесни масажни движења. По 15 минути исплакнете. Маската е погодна за чувствителни кожи, бидејќи делува смирувачки, како и за кожа со акни. Го намалува лачењето на себум и ги стеснува порите.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.