Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Кондиционерите се едни од најсофистицираните производи за коса – не е секогаш јасно кога да се користат, како да се користат и кој да ги користи. Додека балансот што да користите во голема мера зависи од структурата на косата, тука се и некои работи што треба да ги знаете пред да го примените овој производ на вашата коса.

1. Истиот балзам не функционира подеднакво на сите видови на коса
Балзамот треба да биде избран врз основа на текстурата на вашата коса. Ако е тенка, одберете некој производ кој испорачува јачина на влакното. Ако косата е подебела, треба да наведете формула со помалку маснотии.

2. Треба да користите балсам пред шампон
Користењето балсам пред шампон всушност може да го зголеми обемот на косата. Балсамот никогаш не може целосно да се исплакне кога ќе го користите по шампон, што пак ја прави косата потешка, намалувајќи го нејзиниот волумен.
Значи примена на балсам пред шампон може да биде голем трик за дополнителен волумен.

3. Не треба да користите мелем во коренот на косата
Овој производ секогаш треба да се нанесува од средината на косата до врвовите на косата. Избегнувајте примена на корените, бидејќи тоа ќе го намали обемот.

4. Некои производи може да ја оштетат косата
Не сите производи додаваат хранливи материи и сјаат на косата. Производите базирани на силикони можат да ги лишат од природни хранливи материи. За да се заштитите, изберете ги оние кои не содржат силикон.

5. За обоена коса препорачливо е да се користи и маска за коса
За обоена коса, длабоката исхрана е уште поважна. Заедно со балсамот за коса, исто така треба да користите маска за да бидете сигурни дека вашата коса е добро хидрирана и бојата трае подолго.

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново