Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Веројатно вие го миете лицето секој ден за да се заштитите од досадните мозолчиња. Излегува, сепак, дека некои од нашите секојдневни навики може да бидат причина за појава на акни. Дали се препознавате себеси во некои од овие навики?

Допирање на лицето цело време
Лизгањето на рацете по лицето може да биде потсвесно однесување, кое сепак ја оштетува кожата. На овој начин можете да ги префрлите бактериите од рацете на лицето предизвикувајќи акни.

Го пропуштате тушот пред тренингот
Пред да заминете во салата, осигурајте се дека сте поминале низ тушот за брзо туширање. Потта по облеката и лесно може да ги заглави порите, предизвикувајќи акни. Затоа по тренингот тушот е задолжителен.

Земате додатоци на протеини од сурутка
Протеинот од сурутка може да ги има истите ефекти врз кожата како и потрошувачката на премногу млеко. Тоа предизвикува ослободување на инсулин од панкреасот и ова може да предизвика појава на акни.

Мобилниот телефон
Некои од бактериите што се на телефонот може да ја оштетат кожата кога ќе паднат на лицето.

Спиете во валкани постелници
Постелнината собира габи, бактерии, прашина, грини и мртви клетки на кожата, а изложување на нив носи голем ризик за развој на акни.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

 ССС
 Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 05/11/2018 година.