Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Се чини дека нема крај за бизарните идеи, а за тоа најдобро сведочи најновиот изум – паметен нокт!

Британскиот оператор „О2“ моментално работи на проектот Mobile Nails, вештачки нокти преку кои ќе може да се телефонира. „О2“ на овој „футуристички“ проект работи заедно со доктор Јан Пирсон кој што работи на многу проекти за поврзување на човековото тело и технологијата.

Самиот уред е прилично едноставен. Доаѓа во обликт на вештачки нокт кој се поврзува со посебен прстен во кој има вграден чип и кој работи на принципот на Bluetooth слушалките.

Минијатурниот чип ќе биде поврзан со паметниот телефон, а корисникот ќе може во секој момент да разговара без користење на самиот уред, ќе може да повикува контакти или да пушта музика со клик на само едно копче.

Покрај тоа, овој производ нема да биде само корисен, туку ќе биде и естетски убав. Mobile Nails доаѓа во неколку дизајни со разни опции и ќе може да се постави на било кој прст, односно нокт.

„Отсекогаш сме сакале да развиваме мобилна технологија и да ја споиме модата и технологијата, а тоа е голем предизвик. Луѓето ги украсуваат своите паметни телефони веќе со години, а ова ќе биде чекор напред кон начинот на украсување на нашето тело со технологијата“, порачаа од компанијата „О2“.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.