Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Наместо со скапи креми, сега имате шанса да ги испеглате брчките со ориз. Пробајте ја оваа јапонска маска за лице и овозможете си нега која ќе ви ги намали годините.

Веќе со векови Јапонките го користат оризот за нега на лицето и оваа евтина житарка се смета за нивно тајно оружје за убавина.

Богат е со витамин Б кој го стимулира развојот и регенерацијата на клетките, а со тоа го забавува стареењето и ја подобрува циркулацијата.

За овој рецепт потребен ви е само ориз, малку мед и млеко.

Сварете 2-3 лажици ориз во малку вода, додека не омекне. Задолжително сочувајте ја водата во која оризот се варел.

Сварените зрна добро измијте ги и додајте им лажица млеко, па промешајте ги и со лажица мед. Добро изгмечете ја смесата.

Сите состојки нанесете ги на лицето и чувајте ги половина час. Потоа измијте ја маската со водата во која го варевте оризот.

За неколку дена ќе забележите како вашата кожа е двојно понежна и поблескава од претходно.

Маската можете да ја чувате во фрижидер најмногу 4 дена, а можете да ја користите секој ден ако имате време.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.