Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

rozovavoda fin

Розовата вода како состојка за убавина, наоѓа место во секое домаќинство. Без разлика на тоа каков тип на кожа имате, розовата вода може да биде додадена кон рутината за убавина секој ден.
Еве ги предностите од нејзината употреба:

Средство за лице

Розовата вода може да е прекрасно средство за чистење на кожата на лицето. Измијте го лицето со мек, неагресивен гел за чистење. Кон него додајте по една лажица розова вода. Додајте и малку глицерин. Измешајте во сад и нанесувајте на лицето секоја вечер. Оваа мешавина ќе ја потхрани кожата во длабочина.

Третман на акни

Измешајте една лажица сок од лимон со една лажица розова вода. Нанесете ја смесата на воспалената кожа. Нека стои во текот на еден час. Потоа измијте го лицето со чиста млака вода.
розовата вода има антиинфламаторни својства кои можат да помогнат за намалување на црните точки и гнојот.

Тоник за лице

Тониците за лице се продаваат по продавниците и се полни со хемиски состојки. Розовата вода врши дури и подобра работа од нив, бидејќи е целосно природен производ.
Нејзините природни масла и влага ја негуваат исклучително кожата. Токму затоа розовата вода е природна алтернатива на вештачките тоници за лице.

Ја подобрува состојбата на косата

По шампонирањето косата обично се чувствува пресушена. За да се ослободи од овој непријатен ефект, искористете ја розовата вода. Таа ја прави косата сјајна, жива и хидрирана. Освен тоа розовата вода е со одличен вкус, кој ќе се впива во купчиња преку целиот ден.

Ги смирува очните капаци

Ако имате уморни кругови околу очите, потечени, подуени капаци, розовата вода може да ви помогне и тука. Применете памучни тампони со розова вода за намалување на надуеноста околу очите. Розовата вода го намалува и црвенилото, пигментацијата и обојувањето на очните капаци и зоната под очите.

Процедури за тело

Розовата вода е голем плус на домашната терапија за тело. Измешајте розова вода со бадемово масло или со крем за тело. Можете да ја додадете магичната состојка и во пилингот или директно во кадата. Мирисот на розите исклучително релаксирачки по напорниот работен ден.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.