Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

peti fin

Маската за нозе со овес е одличен начин да направите мелез за напукнатите табани, кој ќе ја отстрани мртвата кожа и ќе ги направи нозете меки. Овесните снегулки во комбинација со мед и маслиново масло имаат смирувачки ефект, ја хидрираат кожата и помагаат за отстранување на досадните суви пукнатини.

Што ви треба?

1 голем сад
1 голема лажица
2 чаши овес
1 чаша брашно
½ чаша маслиново масло
½ чаша мед

Начин на приготвување:

Преливајте ги двете чаши овес во садот. Додајте го брашното, медот и маслиновото масло. Добро промешајте. По желба може да се додадат и смирувачки етерични масла. Со помош на големата лажица добро промешајте ги сите состојки.

Треба да се добие густа и леплива смеса која ќе ја нанесете врз кожата на нозете со претпазливост кон петите и палците. Не треба да се формираат грутки и натрупување на состојки. Ако тоа се случи додадете уште малку маслиново масло или етерично масло.

Откако сте ја подготвиле смесата намачкајте ги нозете темелно со кружни движења. Масирајте околу 15 минути. Потоа оставете ја маската да делува уште 15 минути.
Исплакнете со млака вода и исушете ги.

Поврзани вести

300x250 web banner Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.